Blask Kościoła
 
Via Dolorosa - śladami Zbawiciela
Michał Wikieł

Via Dolorosa to dla chrześcijan najważniejsza ulica w Jerozolimie – droga, na której Chrystus Pan stawiał Swoje ostatnie ziemskie kroki, dźwigając Krzyż na Golgotę. Szczególnie podczas Wielkiego Postu nasze myśli kierują się ku świętemu miastu…

 

Jerozolima wciąż pamięta pojmanie Pana Jezusa, nieuczciwy proces, biczowanie, koronowanie cierniem, drogę na Kalwarię, wreszcie przybicie do Krzyża i śmierć. Jednak kiedy dziś staniemy na Via Dolorosa, zauważymy głównie wielkie targowisko, na którym można kupić wszystko – od różańców i krucyfiksów po owoce i świeże mięso. Sacrum miesza się z profanum…


Dokładna trasa, jaką przebył nasz Zbawiciel, różniła się nieco od współczesnej, która jest rekonstrukcją. Trudno bowiem było ją dokładnie ustalić (zaczęto w XII wieku, w czasie wypraw krzyżowych), mając na uwadze tragiczne dzieje miasta.


Współczesna Via Dolorosa mierzy 660 metrów. Zaczyna się w dzielnicy muzułmańskiej – tam znajdziemy siedem pierwszych stacji – a kończy w dzielnicy chrześcijańskiej. Pierwszą stację Drogi Krzyżowej łatwo przeoczyć, znajduje się bowiem wewnątrz muzułmańskiej szkoły Al-Omariya. Nieco dalej znajdziemy kolejną – Jezus bierze Krzyż na Swoje ramiona, przy klasztorze franciszkańskim, gdzie stoją kościoły: Biczowania i Skazania. W tym drugim możemy zobaczyć Lithostrotos, czyli kamienny dziedziniec, po którym chodził Chrystus. Kaplice poświęcone III i IV stacji zwane są „polskimi”, ponieważ odnowione zostały dzięki aktywności ks. Stefana Pietruszki‑Jabłonowskiego i hojności polskich żołnierzy oraz emigrantów. Na bizantyjskiej mozaice przy IV stacji zaznaczono odciski stóp Maryi, sugerujące miejsce, w którym stała Matka Boża. Od V stacji Via Dolorosa prowadzi pod górę, co uzasadnia konieczność zmuszenia Szymona z Cyreny do dźwigania Krzyża. W spiekocie dnia idziemy dalej, by zobaczyć, jak Oblicze Pana odbija się na chuście św. Weroniki… Przy kolejnej, VII stacji, rozważamy Drugi upadek Zbawiciela pod Krzyżem. By dojść do VIII – Jezus pociesza płaczące niewiasty – trzeba odbić w boczną uliczkę i znaleźć mały krzyż wyrzeźbiony na murze greckiego klasztoru. Ta i następna stacja nie mają żadnej kaplicy. Ale nad trzecim upadkiem Chrystusa rozmyślamy już obok wejścia do klasztoru koptyjskiego, gdzie nie ma straganów i łatwiej o skupienie…


Wreszcie docieramy do Bazyliki Grobu Bożego, która skrywa pięć ostatnich stacji. Do położonej na wysokości około 5 metrów Kalwarii prowadzą strome schody. W Kaplicy Ukrzyżowania rozważamy stację X: Jezus z szat obnażony i XI: Jezus przybity do Krzyża. Z kolei nad Śmiercią Pana Jezusa na Krzyżu rozmyślamy w Kaplicy Kalwarii, gdzie pod ołtarzem, w pękniętej skale, znajduje się otwór, w który wetknięty był Krzyż Chrystusa. XIII stację – Jezus zdjęty z Krzyża – rozważa się także na Kalwarii, przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej.


W centralnym miejscu bazyliki mieści się Kaplica Grobu Bożego, upamiętniająca ostatnią, XIV stację. W jej przedsionku – Kaplicy Anioła, zobaczymy mały ołtarz zawierający fragment kamienia, którym zakryto Grób Jezusa. Natomiast pod płytą nagrobną znajduje się lita skała, na której leżało Ciało Zbawiciela.


Rozważając Drogę Krzyżową i tajemnicę Bożej Ofiary, zwłaszcza dziś, w obliczu wzmożonych prześladowań chrześcijan, widzimy wyraźniej, że droga Chrystusa staje się drogą Kościoła, który On sam ustanowił.

 


Ten artykuł przeczytałeś dzięki ofiarności Darczyńczów. Wesprzyj nas i zostań współtwórcą "Przymierza z Maryją".

NAJNOWSZE WYDANIE:
Najświętsze Serca Miłością gorejące
Anioł Pokoju, który w 1916 roku objawił się fatimskim wizjonerom, wzywał: Módlcie się! Serca Jezusa i Maryi uważnie słuchają waszych słów i próśb. Znajdźmy więc schronienie w tych Dwóch Sercach. I pamiętajmy zawsze słowa Matki Bożej Fatimskiej: Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje!

UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!
 
Maryja czuwa nade mną

Pani Anna Caban jest Apostołem Fatimy od grudnia 2003 roku. O istnieniu Apostolatu dowiedziała się z materiałów otrzymanych ze Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, które wspiera już od 21 lat. Były one na tyle interesujące, że postanowiła przystąpić do tej wyjątkowej duchowej rodziny czcicieli Matki Bożej.

Jak przyznaje pani Anna, wiarę katolicką wyniosła z domu rodzinnego: – Dużo zawdzięczam swoim rodzicom, zwłaszcza moja mama jest dla mnie wzorem, podziwiam ją, bo pomimo zaawansowanego wieku i problemów z chodzeniem w każdą niedzielę uczestniczy we Mszy Świętej. Uważam, że to przede wszystkim dzięki niej ja też idę drogą wiary.

W swojej parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Świerczynie Pani Anna należy do kółka różańcowego. – Różaniec jest naszą bronią, naszym ratunkiem, dzięki któremu możemy wszystko wygrać i mówiąc z przymrużeniem oka, „wynegocjować” od Maryi coś na czym nam szczególnie zależy. Codziennie odmawiam Różaniec, a ostatnio zaczęłam odmawiać Nowennę Pompejańską o pokój na Ukrainie – mówi.

Mam odczucie, że Matka Boża czuwa nade mną, otacza mnie swoim płaszczem, że mi towarzyszy i jest ze mną w złych i dobrych chwilach, czuję Jej opiekę, czuję spokój, jaki mi daje. Bez Maryi nic byśmy nie zrobili, tylko w łączności z Bogiem możemy wygrać – wyznaje pani Anna. – W moim życiu zdarzały się trudne chwile, ale właśnie zwłaszcza wtedy czułam, że Maryja jest przy mnie – przyznaje.


[Pełny tekst w wersji drukowanej]


Listy od Przyjaciół
 
Listy

Szczęść Boże!
Szanowna Redakcjo! Proszę pozwolić, że na Waszych łamach podziękuję Matce Bożej za opiekę i wielokrotne uratowanie życia mojego schorowanego 91-letniego Ojca, Powstańca Warszawskiego, który po udarze tracił przytomność wiele razy. Był w bardzo ciężkim stanie, ale Pan Bóg nadal trzyma go przy życiu. To wielka łaska! W tym miejscu proszę także o zdrowie dla mojej 87-letniej Matki.
Proszę Cię, Matko Najświętsza, o dalszą opiekę nad Rodzicami, którzy mnie i mojego Brata adoptowali jak byliśmy niemowlakami. Proszę też, abyś wybaczyła tym, którzy Cię obrażają, znieważają. Wyproś im u Swojego Syna nawrócenie.
A Wam, Szanowni Redaktorzy dziękuję za „Przymierze z Maryją”, które utwierdza mnie w wierze i dostarcza bardzo wartościowej duchowej lektury.
Wojciech


Szczęść Boże!
Bardzo dziękuję za to, że otrzymuję od Was „Przymierze z Maryją”. Dziękuję także za przesłanie „Zegara Męki Pańskiej”. Wcześniej nie spotkałam się z taką publikacją ani z takim nabożeństwem. Cieszę się więc, że otrzymałam tę przesyłkę ze Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.
Pragnę również w tych kilku zdaniach dać świadectwo pomocy Matki Bożej dla mojej siostry Ireny, chorującej na rozległy nieoperacyjny nowotwór płuc.
Otóż, modliłam się Nowenną Pompejańską do Matki Syna Bożego, aby ta straszna choroba została powstrzymana, jeśli oczywiście taka będzie wola Jezusa Chrystusa. Siostra – rzecz jasna – poddała się intensywnemu leczeniu.
Lekarze, gdy zobaczyli wyniki badań, jakie wykonali po terapii, byli bardzo zdziwieni i zaskoczeni, bo nowotwór nie tylko przestał się rozprzestrzeniać w płucach, ale nawet w pewnym stopniu się cofnął.
Powiedziałam siostrze o mojej modlitwie, o prośbie o jej zdrowie do Maryi. Zaskoczyło ją to bardzo i zastanowiło. Moja siostra jest daleko od Boga, chociaż właściwie powinnam napisać: była daleko od Boga, bo obecnie, chociaż jeszcze nie modli się konkretnymi modlitwami, ale rozmawia z Panem Jezusem swoimi słowami. Cieszę się z tego bardzo i uważam również za wielką łaskę Bożą.
Jeszcze kilka słów o mojej sytuacji. Cóż, życie… Po prostu mam mnóstwo obowiązków przy Mamie, która skończyła 92 lata. Staram się też pomagać siostrze, również pod względem duchowym, bo rzeczywiście załamana była swoją sytuacją. Na pewno wiara i modlitwa daje mi siłę i spokój ducha, umysłu i serca. Pozdrawiam Was serdecznie i zapewniam o modlitwie.
Krystyna z Białegostoku


Szanowni Państwo!
Dziękuję za Waszą pracę i za Waszą modlitwę. Można powiedzieć, że odczuwam ją każdego dnia. A jest mi ona bardzo potrzebna, bo przebywam w zakładzie karnym. Także ważna jest modlitwa za zmarłych, bo oni dla siebie już nic zrobić nie mogą. Dzięki Wam nie tracę nadziei!
Sławomir


Szczęść Boże!
Pragnę Wam podziękować za wszystkie dotychczas otrzymane przesyłki. Będę Was wspierała modlitwą i jeśli tylko będzie taka możliwość także datkami. Czasy są ciężkie, więc taka lektura, jaką Wy proponujecie, jest teraz szczególnie potrzebna. Pozdrawiam całą Redakcję i wszystkich pracowników Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. W szczególności pragnę podziękować za Waszą akcję propagowania modlitwy różańcowej. Mam świadomość, że poprzez tę modlitwę, można wyprosić wszystko. Wspieram Was i wasze dzieło.
Z Panem Bogiem
Danuta z Dolnośląskiego


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowna Redakcjo! Bardzo serdecznie dziękuję całemu Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi za to, że mogłam przystąpić do Apostolatu Fatimy. To niezwykłe doświadczenie. Jestem też niezmiernie wdzięczna za wszystkie przesłane dobra książki, broszury, dewocjonalia. Dziękuję za „Przymierze z Maryją”, które rzeczywiście pokazuje, jak ważne jest zawarcie Przymierza z Matką naszego Zbawiciela w codziennym życiu. Ona jest naszą Przewodniczką pewną do Nieba. Praktykując kult maryjny, na pewno nie zbłądzimy. Bardzo serdecznie Was pozdrawiam i proszę o dalszą modlitwę. Bóg zapłać!
Genowefa z Lubelskiego


Witam serdecznie!
Otrzymuję od Państwa różne publikacje w formie broszur np. „Przymierze z Maryją”, kalendarze oraz inne wydawnictwa, obrazki i przedmioty o treści religijnej. I to jest bardzo dobre! Sprawdziłam niejednokrotnie w swojej parafii, czy treści te są zgodne z kanonami wiary. Tak, są! I bardzo Wam za to dziękuję, bo znajduję u Was często teksty, do jakich trudno byłoby mi samodzielnie dotrzeć. Cieszę się, że dostaję materiały, które oparte są na dobrej znajomości historii chrześcijaństwa i doktryny Kościoła. To Wasza zasługa! Życzę wielu łask.
Diana

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowni Państwo. Nie wiem, jak wyrazić swoją wdzięczność za Waszą działalność. Praktycznie w każdym miesiącu otrzymuję od Was materiały, które pomagają mi zrozumieć prawdy wiary, praktyki pobożne itp., czym jest i dlaczego tak ważny jest kult Najświętszej Maryi Panny. Wiem, że jak od Was otrzymam jakieś pismo czy książkę, to nie będzie w nich żadnych teologicznych błędów. Aż chciałoby się, żeby „Przymierze z Maryją” było jeszcze obszerniejszym wydawnictwem. Nigdy nie rezygnujcie z Waszej misji, bo budujecie wiarę wielu ludzi. I za to Wam serdeczniej dziękuję. Pozostaję w modlitwie.
Grzegorz z Małopolski


Szczęść Boże!
Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję za przesyłanie mi „Przymierza z Maryją”, wydawnictw, dewocjonaliów i wszystkich innych jakże wartościowych prezentów. To wszystko pomaga mi dojrzewać w wierze. Każdego dnia dziękuję Panu Bogu za to, że jesteście. Modlę się za Was i życzę Bożego błogosławieństwa na każdy dzień dla Was i Waszych ­rodzin.
Katarzyna