Rodzina
 
Prawo wyboru?

Przeciwnikom aborcji, pełniącym funkcje publiczne zarzuca się nieraz, że są „niewolnikami Watykanu" i głosicielami fundamentalistycznych poglądów, a przecież istnieje zasada rozdziału Kościoła od państwa i dlatego nie mają prawa postępować w kwestiach społecznych zgodnie ze światopoglądem, który wyznają, wynikających z doktryny chrześcijańskiej. Innymi słowy w sprawach publicznych obowiązuje nietolerancja dla chrześcijaństwa i dogmatyczne uznanie przeciwnego poglądu wywodzącego się z zakwestionowania samego prawa naturalnego, moralności i zdrowego rozsądku.


Właśnie szczególnie ta nietolerancja jest niepokojąca. Przykład USA, niektórych państw Unii Europejskiej, w szczególności zaś Hiszpanii, aż nazbyt świadczą o dyskryminacji, a nawet prześladowaniu chrześcijan, i to już najmłodszych, którym zabrania się modlitwy, przymusowo wysyła na zebrania w ramach „Tygodnia Tolerancji", który ma ich skłonić do otwarcia się na homoseksualizm, transwestytyzm i biseksualizm, zabraniając jednocześnie informowania o tym rodziców. Organizuje się lekcje z umierania, podczas których samobójstwo przedstawia się jako jeden z dobrych sposobów zakończenia życia na tym świecie.

Za wszelką cenę, zgodnie z obowiązującym nurtem humanizmu, propaguje się subiektywne wartości świeckie, które mają zastąpić chrześcijaństwo. Ale uwaga: świecki nie oznacza wcale neutralny! Jak bardzo dogmatyczny potrafi być ten światopogląd, mamy aż nazbyt dużo dowodów. Julian Huxley, biolog i humanista, nazwał go religią bez Objawienia, bo odrzuca się istnienie Boga, a źródłem wartości moralnych nie jest Bóg, lecz ludzkie doświadczenie. Dlaczego zatem mielibyśmy wymagać od pełniących funkcje publiczne pozostawienia swojego światopoglądu w domu, a przyjęcia tego drugiego, głoszącego tzw. neutralność światopoglądową? Już wcześniej przy wyborze kandydata na radnego, posła itp. bierzemy pod uwagę to, co ktoś sobą reprezentuje. Czy jest katolikiem nie tylko z nazwy ale dając przykład całym swoim życiem. Czy jest prawym człowiekiem uznającym uniwersalne wartości. Dlatego też nie wyobrażam sobie, aby w momencie objęcia jakiegoś stanowiska ta osoba straciła odwagę obstawania przy prawdzie. Nawet jeśli byłaby w opozycji do wiodącego nurtu myślowego. Przykład włoskiego eurodeputowanego Rocco Buttiglione jest tutaj budujący. Kiedy miał objąć ważne stanowisko w strukturach europejskich i jego przeciwnicy zapytali go o stosunek do homoseksualizmu, miał odwagę powiedzieć to co myśli: homoseksualizm jest grzechem. Mimo że nie objął stanowiska właśnie z powodu światopoglądu, który wyznaje, zyskał bardzo dużo w oczach tych, którzy potrafią docenić męstwo.


Całe to światowe zawirowanie wokół wartości (wszędzie takie kwestie jak aborcja, eutanazja, homoseksualizm itp. wzbudzają wielkie kontrowersje), skłania do głębszego spojrzenia na problem, który przed nami się zarysowuje. Rodzi się pytanie, dlaczego tak bardzo politykom zależy na tym, aby zniszczyć te wartości, które stanowią o naszej tożsamości? Wręcz przerażająca jest liczba organizacji, których specjalnością stało się rugowanie chrześcijaństwa i propagowanie w ich miejsce „neutralności światopoglądowej". Jak ochoczo są one wspierane ze strony instytucji rządowych na całym świecie.

Jedno jest jednak pewne. Ich poczynania jeszcze bardziej dopingują katolików do zorganizowanego działania na rzecz przeciwstawiania się dechrystianizacji świata.

Agnieszka Stelmach

1 / 2 / 3 /

Ten artykuł przeczytałeś dzięki ofiarności Darczyńczów. Wesprzyj nas i zostań współtwórcą "Przymierza z Maryją".

NAJNOWSZE WYDANIE:
Św. Hiacynta Marto 1910-1920
Sto lat temu, 20 lutego 1920 roku odeszła do wieczności Hiacynta Marto. Święte dziecko. Jedno z trojga, którym w Fatimie dane było ujrzeć Matkę Bożą. Hiacynta była tą, która widziała i słyszała Maryję.

UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!
 
Apostolat zmienia życie na lepsze
Marcin Austyn

– Ludzie łatwo popadają w zwątpienie, poddają się, rezygnują. Nie tędy droga! Trzeba być konsekwentnym w tym, czego się podejmuje w swoim życiu – mówi Teresa Majerowska, Apostoł Fatimy. Właśnie taka postawa przynosi efekty, a najcenniejszym owocem jest wzrost duchowy. Pozostawanie w Apostolacie z pewnością w tym pomaga.

 

Pani Danuta Janas jest w Apostolacie Fatimy niemal od samego początku. – Jestem bardzo zadowolona z rzeczy, które otrzymuję ze Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To różne broszury, zawsze bardzo ciekawe „Przymierze z Maryją”, różaniec, figurka Matki Bożej. Chętnie sięgam po te materiały, są one dla mnie bardzo pomocne – mówi.

 

Nowe, lepsze życie

 

Jak wspomina, kiedy dwa lata temu zmarł jej mąż, w przeżyciu tego trudnego czasu pomogły jej lektura duchowa oraz modlitwa. Pani Danuta wcześniej nie miała okazji spotkać się z innymi Apostołami. Udało się to jednak podczas pielgrzymki do Fatimy, którą do dziś wspomina bardzo dobrze. – Czułam się tam bardzo dobrze i do tej pory czuję tę obecność Matki Bożej. Ta pielgrzymka jakby tchnęła we mnie nowe, lepsze życie. Samo spotkanie z Maryją było dla mnie bardzo wyjątkowe. Wracam do tych chwil, oglądam zdjęcia i wspominam ten czas modlitwy – dodaje.

Apostolat Fatimy to także zadanie rozpowszechniania Orędzia Fatimskiego. Pani Danuta jest osobą niepełnosprawną, zatem jak sama przyznaje, nie jest to łatwy obowiązek, ale – jak się okazuje – wykonalny! Każda bowiem „okazja towarzyska” – jak choćby wizyta u znajomych, daje możliwość podzielenia się np. obrazkiem z wizerunkiem Matki Bożej Salus Infirmorum, czyli Uzdrowienia Chorych. Taki podarek dla osoby borykającej się z problemami zdrowotnymi może okazać się bardzo cenny.

 

To coś wzniosłego!

 

Pani Elżbieta Piórkowska także wciąż jest pod wrażeniem pielgrzymki Apostołów do Fatimy. – Samo to miejsce ma już swój niepowtarzalny urok. Ono daje poczucie czegoś innego, wyjątkowego. Natomiast Droga Krzyżowa, w której uczestniczyliśmy, była dla mnie budującym duchowo przeżyciem – wspomina.

 

Pani Elżbieta jest w Apostolacie od około 10 lat. Jak mówi, dzięki temu otrzymuje bardzo dużo wiadomości dotyczących Kościoła czy wskazówek odnoszących się do życia duchowego. – To bardzo ciekawe publikacje dotyczące np. modlitwy, to informacje o świętych, opisy objawień Matki Bożej. Wcześniej nie sięgałam po tego typu lektury, teraz je otrzymuję dzięki temu, że jestem Apostołem. I są one bardzo pouczające – mówi. Jak dodaje, odnosi wrażenie, że będąc w Apostolacie, modląc się, zyskuje lepsze życie.

 

Także spotkanie z Apostołami daje poczucie wspólnoty. – Widać w tych ludziach coś wyjątkowego, czuć, że ważne jest dla nich życie duchowe, że ich oczy skierowane są ku świętości. Jest w tym coś wzniosłego. I to się czuje nie tylko na modlitwie, ale i w czasie wspólnych rozmów – dodaje.

Pani Elżbieta chętnie obdarowuje bliskich i znajomych Cudownymi Medalikami. Ten z pozoru drobny gest, jest pięknym świadectwem wiary. I co ważne, obdarowani potrafią go docenić: zachowują medalik, broszurę, a to daje nadzieję na wzbogacanie ich życia duchowego. – Gazety, broszury, jakie otrzymuję od Stowarzyszenia, czytam i przekazuję dalej – nie przetrzymuję ich, ale też ich nie wyrzucam. Kiedyś zostawiałam je w kościele i szybko się rozchodziły. Cieszę się, że mogły komuś jeszcze pomóc – podkreśla.

 

Konsekwencja i wytrwałość

 

Historię uczestnictwa w Apostolacie Fatimy Pani Teresy Majerowskiej można streścić w słowach „od książeczki do pielgrzymki”. Wszystko zaczęło się nieco ponad rok temu od zainteresowania się publikacją przygotowaną przez SKCh na temat Fatimy. Tak została Apostołem. – Bardzo cieszyłam się z przesłanej mi figurki Matki Bożej Fatimskiej. Mam ją w sypialni. Maryja jest ze mną w czasie modlitwy. Muszę powiedzieć, że moim marzeniem była pielgrzymka do Fatimy, nie spodziewałam się, że tak szybko uda mi się tam pojechać. Byłam tym bardzo zaskoczona i szczęśliwa. Szczególnie, że mąż mógł wybrać się ze mną. Dziś oboje wspominamy ten niezwykły czas wizyty u Fatimskiej Pani – dodaje.

 

Pani Teresa zauważa, że w Apostolacie istotna jest konsekwencja i wytrwałość. Jak dodaje, nie należy się zniechęcać, trzeba ufać Matce Bożej i wspomagać – choćby właśnie zadeklarowanym datkiem – dzieło rozpowszechniania Orędzia Fatimskiego, które prowadzi Stowarzyszenie. – Ludzie łatwo popadają w zwątpienie, poddają się, rezygnują. Nie tędy droga. Trzeba być konsekwentnym w tym, czego się podejmuje w swoim życiu – mówi. Bowiem jedynie taka postawa może przynieść dobre owoce.

 

Jak dodaje, trzeba też pamiętać, że z Apostolatem wiąże się mocne wsparcie duchowe. To comiesięczna Msza Święta sprawowana w intencji Apostołów oraz modlitwa sióstr zakonnych. – To wsparcie jest bardzo pomocne w naszym życiu. Otrzymujemy też wiele cennych publikacji pomagających w kształtowaniu naszego ducha, w pogłębianiu modlitwy, swojej wiary – mówi. Jak dodaje, Apostolat daje tę gwarancję dostawy nowych i cennych materiałów, publikacji. To bardzo ważne, bo nakłania do lektury, przypomina w krzątaninie życia, że trzeba też zadbać o swój duchowy rozwój. Z pewnością bez przynależności do Apostolatu Fatimy byłoby to o wiele trudniejsze.

 

Marcin Austyn

 

 

Przywileje Apostołów Fatimy

 

1.
Codzienna modlitwa sióstr zakonnych w intencjach Apostołów Fatimy.

2.
13. dnia każdego miesiąca odprawiana jest w intencjach Apostołów Msza Święta.

3.
Każdy członek Apostolatu otrzymuje specjalny dyplom oraz naklejki z Matką Bożą Fatimską.

4.
W trzecim miesiącu członkostwa Apostoł otrzymuje kolorowy wizerunek Fatimskiej Pani.

5.
Każdy członek Apostolatu Fatimy dostaje dwumiesięcznik „Przymierze z Maryją”.

6.
Po sześciu miesiącach aktywności przesyłamy Apostołom figurkę Matki Bożej Fatimskiej.

7.
Każda osoba, która wspiera Apostolat Fatimy comiesięcznym datkiem w wysokości 30 zł, otrzymuje dwumiesięcznik „Polonia Christiana”.

8.
Po jedenastu miesiącach członkostwa – odznakę Apostoła Fatimy.

9.
Po roku uczestnictwa każdy Apostoł Fatimy bierze udział w losowaniach kilkudniowej pielgrzymki do Fatimy – dwa razy w roku, w maju i październiku. Apostołowie z osobami towarzyszącymi (ok. 30 osób) wyjeżdżają z kapłanem do miejsc Objawień w Portugalii. Dotychczas pielgrzymowało z nami już ponad 800 osób.


Listy od Przyjaciół