Miejsca sakralne
 
Matka Boża Skalska
Adam Kowalik

Kilka kilometrów na zachód od Krakowa znajduje się niezwykłe sanktuarium. Jego ściany tworzą skałki wapienne, a sufit – płynące po niebie chmury. Mowa o kaplicy w centralnej części Doliny Mnikowskiej, której głównym elementem jest namalowany na jednej ze skał wizerunek Matki Bożej.

Miejsce to jest celem pielgrzymek okolicznej ludności. Modlą się tu także turyści, szukający w malowniczej dolince jurajskiej wytchnienia od pośpiechu codziennego życia w osiedlach, często pozbawionych nawet skrawka trawnika. W maju lud śpiewa tu Litanię Loretańską i pieśni maryjne, a w Wielkim Poście pobożni wierni odprawiają Drogę Krzyżową.
Dolinka znajduje się w administracyjnych granicach wsi Mników. Od 1604 roku miejscowość ta należała do ojców kamedułów z podkrakowskich Bielan. Inicjatorami powierzenia dolinki Matce Bożej nie byli jednak duchowi synowie św. Romualda. Obraz ufundował bowiem szlachcic dzierżawiący miejscowy folwark w latach 60. XIX wieku.

Nim jednak przejdziemy do przedstawienia prawdziwych dziejów obrazu, przytoczmy piękną legendę związaną z jego powstaniem. Inicjatorką umieszczenia wizerunku Niepokalanej na jednej ze skał miała być hrabina Potocka, z niedalekich Krzeszowic. Jak opowiadano, ujrzała go, gdy znużona czuwaniem przy ciężko chorej córeczce na chwilę zasnęła. Jej gorące modlitwy o uzdrowienie dziecka zostały wysłuchane, toteż wdzięczna kobieta odszukała skałę, którą widziała we śnie i zleciła namalowanie obrazu Maryi.

Tę opowieść przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie mieszkańcy Mnikowa. Prawda jest jednak równie fascynująca. W rzeczywistości fundatorem obrazu był bowiem Felicjan Szybalski, uczestnik powstania na Węgrzech, znamienity gospodarz, dyrektor Szkoły Rolniczej w Czernichowie. Podczas powstania styczniowego zaangażował się w prace konspiracyjne. Koordynował przerzucanie do walczącej Kongresówki zaopatrzenia oraz nowych oddziałów organizowanych na terenie Galicji. W 1863 roku jedna z takich partii biwakowała w Dolinie Mnikowskiej, szkoląc się intensywnie w rzemiośle żołnierskim.

Właśnie w tym czasie, na zamówienie Szybalskiego, krakowski artysta malarz Izydor Jabłoński, notabene członek organizacji podziemnej, wymalował postać Matki Bożej – Nadziei Powstańców. Czy jakiś udział miała w tym dziele hrabina Potocka, nie sposób ustalić. Projekt gorąco wspierała żona dzierżawcy Mnikowa, Izabella.

Maryja została ukazana przez artystę w całej postaci, z różańcem w prawej, a koroną cierniową w lewej dłoni. Wieniec z cierni to symbol Męki Jej Syna, a zarazem nawiązanie do aktualnej sytuacji narodu polskiego, który właśnie zerwał się do boju, by zrzucić z siebie jarzmo niewoli. Niepokalana modliła się, wznosząc oczy ku górze, jakby w oczekiwaniu na wyrok Boga w sprawie Polski.

W dniu uroczystego poświęcenia przed skałą zebrały się oddziały powstańcze i tłumy włościan z okolicznych terenów. Po raz pierwszy w niebo popłynęła pieśń-modlitwa, specjalnie przygotowana na tę okazję:

Wieżo Dawidowa, potężna w obronę, na którąkolwiek jadę świata stronę, wszędzie Twe imię lud Twój błogosławi, cuda Twoje głosi, łaski Twoje sławi.

Woła do Ciebie ziemia nasza cała
Matko litości w miłosierdziu stała!
Ratuj, ach! ratuj i bądź tarczą naszą,
I ukaż łaskę nad krainą naszą!

Życie nam z Krzyża, Syna Twego znaku…
Pod takiem hasłem nie zginiesz, Polaku!
Ratuj nas, ratuj w ostatniej godzinie,
A smutek duszy jak zły sen przeminie.

Licząca 8 zwrotek pieśń przetrwała dziesięciolecia. Śpiewano ją u stóp Matki Bożej Skalskiej, wyglądając zmartwychwstania Ojczyzny.

Bo niestety z pól bitewnych nadchodziły coraz bardziej niepokojące wiadomości, aż w końcu strzały ucichły. Rozpacz ogarnęła Polaków. W tym trudnym czasie wśród ludu rozpowszechniło się proroctwo, zapowiadające, że gdy po upływie pół wieku od namalowania obrazu zaistnieje potrzeba restauracji dzieła, podobnie Królestwo Polskie i dzieci moje, Krwią Przenajdroższą Syna mego odkupione, będą potrzebowały nowego odbudowania.

I rzeczywiście, 51 lat po namalowaniu wizerunku Matki Bożej Skalskiej, przepowiednia się spełniła. Wybuchła I wojna światowa, która w efekcie przyniosła Polsce wolność.
Nie ziściła się niestety druga część przepowiedni, że wizerunek Matki Bożej Skalskiej stanie się słynny na cały kraj polski, a nawet na cały świat katolicki. Ale może i to proroctwo się spełni, tyle że z większym poślizgiem czasowym? Kto wie?! Czy to jednak w ogóle jest jeszcze możliwe, skoro tamten, powstańczy obraz już nie istnieje. Zniknął pod pędzlem nieznanej z nazwiska osoby, która przemalowała go w drugiej połowie XX stulecia. Obecnie wierni gromadzą się pod nowym obrazem Niepokalanej…


"Przymierze z Maryją" dociera regularnie do ponad 430 tysięcy osób. Dołącz do grona naszych Przyjaciół i zostań stałym czytelnikiem czasopisma.

NAJNOWSZE WYDANIE:
Cud Wniebowzięcia
Miesiące wakacyjne pomagają nam rozwijać naszą katolicką pobożność, wszak lipiec to w Kościele miesiąc poświęcony Krwi naszego Zbawiciela, zaś punktem kulminacyjnym sierpnia jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!
 
Maryja czuwa nade mną

Pani Anna Caban jest Apostołem Fatimy od grudnia 2003 roku. O istnieniu Apostolatu dowiedziała się z materiałów otrzymanych ze Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, które wspiera już od 21 lat. Były one na tyle interesujące, że postanowiła przystąpić do tej wyjątkowej duchowej rodziny czcicieli Matki Bożej.

Jak przyznaje pani Anna, wiarę katolicką wyniosła z domu rodzinnego: – Dużo zawdzięczam swoim rodzicom, zwłaszcza moja mama jest dla mnie wzorem, podziwiam ją, bo pomimo zaawansowanego wieku i problemów z chodzeniem w każdą niedzielę uczestniczy we Mszy Świętej. Uważam, że to przede wszystkim dzięki niej ja też idę drogą wiary.

W swojej parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Świerczynie Pani Anna należy do kółka różańcowego. – Różaniec jest naszą bronią, naszym ratunkiem, dzięki któremu możemy wszystko wygrać i mówiąc z przymrużeniem oka, „wynegocjować” od Maryi coś na czym nam szczególnie zależy. Codziennie odmawiam Różaniec, a ostatnio zaczęłam odmawiać Nowennę Pompejańską o pokój na Ukrainie – mówi.

Mam odczucie, że Matka Boża czuwa nade mną, otacza mnie swoim płaszczem, że mi towarzyszy i jest ze mną w złych i dobrych chwilach, czuję Jej opiekę, czuję spokój, jaki mi daje. Bez Maryi nic byśmy nie zrobili, tylko w łączności z Bogiem możemy wygrać – wyznaje pani Anna. – W moim życiu zdarzały się trudne chwile, ale właśnie zwłaszcza wtedy czułam, że Maryja jest przy mnie – przyznaje.


[Pełny tekst w wersji drukowanej]


Listy od Przyjaciół
 
Listy

Szczęść Boże!
Szanowna Redakcjo! Proszę pozwolić, że na Waszych łamach podziękuję Matce Bożej za opiekę i wielokrotne uratowanie życia mojego schorowanego 91-letniego Ojca, Powstańca Warszawskiego, który po udarze tracił przytomność wiele razy. Był w bardzo ciężkim stanie, ale Pan Bóg nadal trzyma go przy życiu. To wielka łaska! W tym miejscu proszę także o zdrowie dla mojej 87-letniej Matki.
Proszę Cię, Matko Najświętsza, o dalszą opiekę nad Rodzicami, którzy mnie i mojego Brata adoptowali jak byliśmy niemowlakami. Proszę też, abyś wybaczyła tym, którzy Cię obrażają, znieważają. Wyproś im u Swojego Syna nawrócenie.
A Wam, Szanowni Redaktorzy dziękuję za „Przymierze z Maryją”, które utwierdza mnie w wierze i dostarcza bardzo wartościowej duchowej lektury.
Wojciech


Szczęść Boże!
Bardzo dziękuję za to, że otrzymuję od Was „Przymierze z Maryją”. Dziękuję także za przesłanie „Zegara Męki Pańskiej”. Wcześniej nie spotkałam się z taką publikacją ani z takim nabożeństwem. Cieszę się więc, że otrzymałam tę przesyłkę ze Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.
Pragnę również w tych kilku zdaniach dać świadectwo pomocy Matki Bożej dla mojej siostry Ireny, chorującej na rozległy nieoperacyjny nowotwór płuc.
Otóż, modliłam się Nowenną Pompejańską do Matki Syna Bożego, aby ta straszna choroba została powstrzymana, jeśli oczywiście taka będzie wola Jezusa Chrystusa. Siostra – rzecz jasna – poddała się intensywnemu leczeniu.
Lekarze, gdy zobaczyli wyniki badań, jakie wykonali po terapii, byli bardzo zdziwieni i zaskoczeni, bo nowotwór nie tylko przestał się rozprzestrzeniać w płucach, ale nawet w pewnym stopniu się cofnął.
Powiedziałam siostrze o mojej modlitwie, o prośbie o jej zdrowie do Maryi. Zaskoczyło ją to bardzo i zastanowiło. Moja siostra jest daleko od Boga, chociaż właściwie powinnam napisać: była daleko od Boga, bo obecnie, chociaż jeszcze nie modli się konkretnymi modlitwami, ale rozmawia z Panem Jezusem swoimi słowami. Cieszę się z tego bardzo i uważam również za wielką łaskę Bożą.
Jeszcze kilka słów o mojej sytuacji. Cóż, życie… Po prostu mam mnóstwo obowiązków przy Mamie, która skończyła 92 lata. Staram się też pomagać siostrze, również pod względem duchowym, bo rzeczywiście załamana była swoją sytuacją. Na pewno wiara i modlitwa daje mi siłę i spokój ducha, umysłu i serca. Pozdrawiam Was serdecznie i zapewniam o modlitwie.
Krystyna z Białegostoku


Szanowni Państwo!
Dziękuję za Waszą pracę i za Waszą modlitwę. Można powiedzieć, że odczuwam ją każdego dnia. A jest mi ona bardzo potrzebna, bo przebywam w zakładzie karnym. Także ważna jest modlitwa za zmarłych, bo oni dla siebie już nic zrobić nie mogą. Dzięki Wam nie tracę nadziei!
Sławomir


Szczęść Boże!
Pragnę Wam podziękować za wszystkie dotychczas otrzymane przesyłki. Będę Was wspierała modlitwą i jeśli tylko będzie taka możliwość także datkami. Czasy są ciężkie, więc taka lektura, jaką Wy proponujecie, jest teraz szczególnie potrzebna. Pozdrawiam całą Redakcję i wszystkich pracowników Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. W szczególności pragnę podziękować za Waszą akcję propagowania modlitwy różańcowej. Mam świadomość, że poprzez tę modlitwę, można wyprosić wszystko. Wspieram Was i wasze dzieło.
Z Panem Bogiem
Danuta z Dolnośląskiego


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowna Redakcjo! Bardzo serdecznie dziękuję całemu Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi za to, że mogłam przystąpić do Apostolatu Fatimy. To niezwykłe doświadczenie. Jestem też niezmiernie wdzięczna za wszystkie przesłane dobra książki, broszury, dewocjonalia. Dziękuję za „Przymierze z Maryją”, które rzeczywiście pokazuje, jak ważne jest zawarcie Przymierza z Matką naszego Zbawiciela w codziennym życiu. Ona jest naszą Przewodniczką pewną do Nieba. Praktykując kult maryjny, na pewno nie zbłądzimy. Bardzo serdecznie Was pozdrawiam i proszę o dalszą modlitwę. Bóg zapłać!
Genowefa z Lubelskiego


Witam serdecznie!
Otrzymuję od Państwa różne publikacje w formie broszur np. „Przymierze z Maryją”, kalendarze oraz inne wydawnictwa, obrazki i przedmioty o treści religijnej. I to jest bardzo dobre! Sprawdziłam niejednokrotnie w swojej parafii, czy treści te są zgodne z kanonami wiary. Tak, są! I bardzo Wam za to dziękuję, bo znajduję u Was często teksty, do jakich trudno byłoby mi samodzielnie dotrzeć. Cieszę się, że dostaję materiały, które oparte są na dobrej znajomości historii chrześcijaństwa i doktryny Kościoła. To Wasza zasługa! Życzę wielu łask.
Diana

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowni Państwo. Nie wiem, jak wyrazić swoją wdzięczność za Waszą działalność. Praktycznie w każdym miesiącu otrzymuję od Was materiały, które pomagają mi zrozumieć prawdy wiary, praktyki pobożne itp., czym jest i dlaczego tak ważny jest kult Najświętszej Maryi Panny. Wiem, że jak od Was otrzymam jakieś pismo czy książkę, to nie będzie w nich żadnych teologicznych błędów. Aż chciałoby się, żeby „Przymierze z Maryją” było jeszcze obszerniejszym wydawnictwem. Nigdy nie rezygnujcie z Waszej misji, bo budujecie wiarę wielu ludzi. I za to Wam serdeczniej dziękuję. Pozostaję w modlitwie.
Grzegorz z Małopolski


Szczęść Boże!
Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję za przesyłanie mi „Przymierza z Maryją”, wydawnictw, dewocjonaliów i wszystkich innych jakże wartościowych prezentów. To wszystko pomaga mi dojrzewać w wierze. Każdego dnia dziękuję Panu Bogu za to, że jesteście. Modlę się za Was i życzę Bożego błogosławieństwa na każdy dzień dla Was i Waszych ­rodzin.
Katarzyna