Z dziecięcej biblioteczki
 
Sen, który odmienił Zosię

Wieczór zimowy. Po ulicach ­pędzi mroźny wiatr. Na dachach skrzy szron. Zosia w ciepłym łóżeczku duma: Tatuś nie wraca. W domu smutno. Mama nie pozwala mi nigdzie odejść ani wyjechać, trzeba braciszka bawić. Inne koleżanki chodzą na ślizgawkę, bawią się, mają śliczne sweterki, czapeczki… Byłam wczoraj u Maryni. Jak u niej ślicznie. Pokoje malowane, łóżka żelazne z mosiężnymi kulami. Na ścianach dywany. Przed łóżkami puszyste dywaniki, w szafie malowane książki…


Rozgoryczona tym Zosia przytuliła jasną główkę do poduszki i zasnęła… Nagle usłyszała wołanie: Zochno!


Ujrzała postać jak gdyby z mgły… Objęły ją ramiona, jakby jakiegoś anioła, a miękki puch skrzydeł otulił ją i uniósł gdzieś wysoko – daleko. Zosia spojrzała raz jeszcze w dół i widziała tylko mdłe światełka i szczyty wież. Serduszko jej przepełnił zachwyt, ale i smutek, że oddala się od mamy. Zamknęła oczy…


Wtem natknęli się na jakiś słup, na którym wisiały afisze z tytułami: Pomóżcie biednym! Czy dałaś grosz biednemu? Zosia posmutniała, bo jeszcze nigdy nie dała ubogiemu grosza – myślała, że ona najbiedniejsza. Przy słupie stał nędzarz, który wyglądał jak głodomór – nic tylko skóra i kości.
On pewnie parę dni nic nie jadł, a mnie mama taką dobrą kawusię codziennie gotuje – wyszeptała Zosia.


Pędząc dalej, zatrzymali się na rynku. Przed oknem wystawowym stał mały chłopczyk i płacząc, wołał: Nie chcę stać dłużej na dworze, tak mi zimno, chodźmy do domu. Starsza dziewczynka, widocznie siostra, otulała go chustką mówiąc:
– Nie mamy gdzie iść, bośmy sieroty, nie mamy domu ani nikogo na świecie.

Anioł zapytał Zosię:
Nie żal ci, dziecino, tych dzieci?

Ona odparła:
O tak! Jaka jestem szczęśliwa, że mam mamusię i ciepły domek.


W oddali rozdzwoniło się powietrze. Po jego falach płynąc, zatrzymali się przed kościołem. Zobaczyli tłum rozmodlonych dzieci i starszych. Im też było ciężko…

Zosi łzy napłynęły do oczu, bo przypomniało jej się, że czasem zapomniała odmówić paciorka.


Po niejakim czasie otwarła oczy i ujrzała olbrzymi dom, a nad bramą napis: „Szpital”. Weszli…


Na łóżeczkach leżą dzieci. Jedno ma główkę obandażowaną, inne płacze. Znajoma, córeczka kapitana – Irka, majaczy w gorączce, bo każda cząstka ciała ją boli, nóżka w gipsie, serduszko mocno bije, gorączka wzrasta, a lekarze orzekli, że ratunek jest niemożliwy. Irka umrze. Na ten widok Zosia objęła anioła za szyję i szlochając rzekła:
Ja nigdy Bogu za zdrowie nie dziękuję


Zamiast odpowiedzi, anioł uniesiony jakąś dziwną radością, jeszcze mocniej przytulił Zosieńkę do swego serca i popędzili w stronę Warszawy…


Wśród chmur i obłoków ujrzeli przepiękną niewiastę. Głowę Jej zdobi dwanaście gwiazd, a świetlana Jej stopa ściera łeb szatana. To Niepokalana!


Wschodzące słońce oświeciło w jednej chwili niezwykły krajobraz. Wśród skromnych, drewnianych domków, wśród furkotu maszyn ludzie uwijają się, ubrani w ubogie szaty. Kopią ziemię, dźwigają paki, piorą, szyją, zamiatają, drukują, a czynią to tak cicho, w milczeniu, że słychać każdy szept Niebieskiej Pani, unoszący się nad tym warsztatem pracy. Pełni wesela od czasu do czasu spoglądają na postać Maryi, a z ust ich płynie modlitwa…


Z nimi i Zosieńka zwróciła oczy na Niepokalaną i w jednej sekundzie zrozumiała, że szczęście nie w bogactwach, ale na modlitwie u stóp Maryi.


Ostatnie dźwięki pieśni zginęły gdzieś daleko – rozproszyły się w przestrzeni, Zosię otoczyły jasne smugi, po których spływała coraz niżej… Zaczęła rozpoznawać miasto, domy, postrzegła otwarte okno, przez które jak błyskawica wpadła do swego łóżeczka i obudziła się z mocnym postanowieniem ukochania Boga i biednych ludzi…

 

* Powyższy artykuł pierwotnie ukazał się w piśmie „Rycerzyk Niepokalanej” w styczniu 1936 roku. Pisownia została nieznacznie uwspółcześniona. Tytuł od Redakcji.


Ten artykuł przeczytałeś dzięki ofiarności Darczyńczów. Wesprzyj nas i zostań współtwórcą "Przymierza z Maryją".

NAJNOWSZE WYDANIE:
Cud Wniebowzięcia
Miesiące wakacyjne pomagają nam rozwijać naszą katolicką pobożność, wszak lipiec to w Kościele miesiąc poświęcony Krwi naszego Zbawiciela, zaś punktem kulminacyjnym sierpnia jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!
 
Spotkanie Apostołów Fatimy w Zawoi
Janusz Komenda

W dniach 9-12 maja w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Zawoi odbyło się spotkanie Apostołów Fatimy. Program obejmował pielgrzymki do Zakopanego, Wadowic i Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W spotkaniu wzięło udział sześciu Apostołów Fatimy z osobami towarzyszącymi.

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu i kolacji uczestnicy spotkania wspólnie odmówili w kaplicy Różaniec, a następnie w sali konferencyjnej mieli okazję przedstawić się i powiedzieć parę słów o sobie.

Nazajutrz przed południem odbyła się projekcja filmu o objawieniach w Fatimie. Po seansie Apostołowie udali się do Zakopanego na Mszę Świętą do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Po południu zwiedzili kościół Matki Bożej Częstochowskiej, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce oraz mogli zobaczyć najstarszy w Zakopanem kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Ostatnią atrakcją tego dnia był wyjazd kolejką linową na Gubałówkę. Wracając do Zawoi, Apostołowie odśpiewali litanię loretańską, a po kolacji odmówili wspólnie Różaniec.

W środę tuż po śniadaniu członkowie Apostolatu udali się do Wadowic. Pobyt w rodzinnym mieście Karola Wojtyły rozpoczął się od zwiedzania bliskich mu miejsc: bazyliki, gimnazjum oraz sanktuarium św. Józefa. O godz. 12.00 Apostołowie wzięli udział we Mszy Świętej w bazylice wadowickiej.

Po Mszy grupa udała się do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pątnicy zobaczyli także miejsca, w których przebywał Jan Paweł II podczas pobytu w tamtejszym sanktuarium pasyjno-maryjnym oraz makietę przedstawiającą kalwaryjskie dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej.

Po powrocie do Zawoi odbyło się spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Sławomirem Olejniczakiem. Dziękując za przybycie, wsparcie i zaangażowanie oraz przypominając inicjatywy podjęte przez Stowarzyszenie na przestrzeni już ponad 20 lat, prezes Olejniczak powiedział m.in.: Udało nam się zgromadzić w Apostolacie Fatimy niemal 60 tysięcy ludzi, a regularnie z nami koresponduje ok. 250 tysięcy osób. To duża rzesza wiernych, którzy mogą oddziaływać w swoich środowiskach i przypominać naszym rodakom o tym, co jest najważniejsze. Chciałem Państwu życzyć przede wszystkim opieki Bożej, światła Ducha Świętego, wsparcia od Matki Najświętszej, która jest naszą opiekunką i która zapowiedziała w Fatimie, że w końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje!


Listy od Przyjaciół
 
Listy

Szanowna Redakcjo!
Chciałabym bardzo gorąco podziękować Państwu za wszystkie publikacje i dewocjonalia, które od Was otrzymuję. Serdeczne Bóg zapłać!
Jestem bardzo zadowolona z lektury „Przymierza z Maryją” ze względu na ciekawe i wzruszające artykuły w dziale „Rodzina”, jak również piękne opisy sanktuariów Matki Bożej. Z wielkim zainteresowaniem czytam teksty w dziale „Historia”, ponadto „Środowiska-Zwyczaje-Cywilizacje”. Właściwie mogłabym wymienić każdy z działów, gdyż lektura tego pisma daje mi wsparcie duchowe, wzbogacając moją wiarę. Dzięki tej lekturze odczuwam też wiele radości.
Jestem bardzo szczęśliwa, otrzymując od Was wsparcie modlitewne. Także przynależność do Apostolatu Fatimy jest dla mnie bardzo ważna i jako członkini tej wielkiej duchowej rodziny Apostołów Fatimy nadal będę wspierać Waszą działalność.
Dziękuję za wszystkie modlitwy za mnie i za moją rodzinę. A wszystkim osobom związanym ze Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, serdecznie dziękuję, życząc sukcesów w dalszej pracy i dalszej Misji.
Niech Matka Boża Fatimska ma Was w Swojej opiece!
Krystyna


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowny Panie Prezesie! Dziękuję za słowa uznania, za to, że docenia Pan moje wsparcie i zaangażowanie na rzecz Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. Wiem, że Stowarzyszenie robi co może, by budzić sumienia Polaków, aby nasi rodacy wrócili do Boga. Doceniam ciężką pracę w tej materii. Nadmieniam, że od wielu lat propaguję Pięć Pierwszych Sobót, jak również Pierwsze Piątki – wynagradzające Najświętszym Sercom Pana Jezusa i Maryi za grzechy Je obrażające.
Od lat prowadzę w naszej parafii apostolat Legionu Maryi. Dziękuję za wszystkie materiały ewangelizacyjne, dyplomy itp., które przez te lata od Was otrzymałam. Jeżeli moje skromne fundusze pomagają w krzewieniu świadomości Polaków, to chwała Bogu i Maryi.
Aby Maryja była bardziej znana i miłowana, a Jej wezwanie z Fatimy przyjął i wypełnił świat – to dla mnie wystarczający powód, by Was wspierać. Szczęść Boże!
Z poważaniem
Anna z Krakowa


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
„Myśl to droga/Myśl to błoga/
Że Matką moją/jest Matka Boga”
Szanowna Redakcjo! Bardzo dziękuję za Wasze przesyłki, w szczególności za „Przymierze z Maryją”. Z lektury tego pisma ciągle dowiaduję się czegoś nowego o świętych i o naszej świętej wierze.
Proszę pozwolić, że podzielę się z Wami i z Czytelnikami „Przymierza z Maryją” świadectwem…
Pod koniec stycznia zachorowałam, a zaczęło się od „zwykłych” nudności. Po trzech dniach straciłam świadomość. Znalazłam się w szpitalu w stanie krytycznym. Podłączono mnie do różnych kroplówek. Trzy dni walczono o moje życie, myśląc, że to Covid. Lekarz powiedział córce, że tylko modlitwa może w tej sytuacji pomóc, bo jeśli z tego wyjdę, to będzie cud. Cała moja rodzina mieszkająca w różnych miastach Polski została powiadomiona i modliła się za mnie na różańcu oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po czterech dniach wróciłam do świadomości i dowiedziałam się, że straciłam sód, a przy tak dużym jego spadku nie można żyć lub na stałe uszkadza się mózg.
Jakież było ogólne zdziwienie, gdy po kilku dniach zrobiono mi badania i wszystkie wyszły… dobrze! Matka Najświętsza wysłuchała modlitw i dzięki Jej wstawiennictwu wyzdrowiałam. W szpitalu leżałam na sali, gdzie przebywali sami „covidowcy”. I nie zaraziłam się!
Matka Boża jest moją największą Opiekunką i Pocieszycielką. Mam 76 lat i codziennie odmawiam Różaniec. W moim kościele proboszcz wprowadził czwartkowe godzinne czuwania wieczorne przed Najświętszym Sakramentem. Jest cudowna atmosfera. Można się wyciszyć i – wpatrując się w Hostię – porozmawiać z Panem Jezusem.
Jagoda z Łódzkiego


Szczęść Boże!
Szanowny Panie Prezesie! Ze smutkiem przyjąłem Pański list, w którym przeczytałem symulację wstrzymania druku „Przymierza z Maryją”. To dla mnie bardzo ważne pismo i byłoby źle, gdyby przestało się ukazywać. Kłopot w tym, że w tym momencie z powodu problemów finansowo – zdrowotnych nie stać mnie na regularne wspieranie pisma. Mam nadzieję, że Pańska wizja zaprzestania wydawania „Przymierza” nigdy się nie spełni. Modlę się o to gorąco. Życzę powodzenia. Pozdrawiam.
Witold


Szczęść Boże!
Bardzo dziękuję za przesłanie mi „Przymierza z Maryją” oraz inne cenne pamiątki i różne modlitwy.
Bardzo ucieszyło mnie to pismo, w którym znalazłem wizerunek Matki Bożej Klewańskiej. Przed wojną na tych terenach mieszkali moi rodzice z całą rodziną. Ja jako młody chłopiec chodziłem do tej ukochanej Matki Bożej na modlitwy i nabożeństwa. Zapewniam o swej modlitwie w Waszej intencji.
Z poważaniem
Zdzisław z Gdyni


Szczęść Boże!
Serdecznie witam i pozdrawiam całą Redakcję „Przymierza z Maryją”. Dziękuję za przesyłanie mi pisma i książeczek, których treść jest bardzo pouczająca i budująca. Zwiedziłam dość dużo sanktuariów maryjnych, ale dzięki Waszemu pismu poznaję ich więcej.
Ponadto wszelkie Wasze przesyłki zawsze wnoszą coś nowego i ożywczego do mojego życia religijnego. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę owocnej pracy. Ze swej strony pragnę zapewnić o moim wsparciu. Pamiętam o Was w modlitwie!
Zofia z Podlasia


Szanowna Redakcjo!
Z „Przymierzem…” zetknąłem się po raz pierwszy niedawno. Muszę przyznać, że zrobiło na mnie wrażenie. Już sam fakt, że jest ono poświęcone Matce Bożej jest godny pochwały. Liczę na to, że Wasze pismo nadal będzie pogłębiało pobożność maryjną. Życzę powodzenia!
Bartosz