Rodzina
 
Ojciec i syn - trudne pojednanie
Agnieszka Stelmach

Złe relacje

Zdarza się jednak, że istnieją nieporozumienia na linii ojciec – syn, które najprawdopodobniej zaowocują problemami w dorosłym życiu przyszłego ojca. Za wszelką cenę trzeba starać się uporać z negatywnymi uczuciami względem swojego taty. Niezależnie od tego, czy będziemy odczuwać gniew, zazdrość, poczucie straty, oddalenia czy nawet nienawiści, musimy się z nimi uporać, by móc w życiu dorosłym budować zdrowe więzi i nie popełniać błędów, których się już nie da naprawić.

Nie tak dawno temu przeprowadzono ciekawe badania na grupie więźniów, których zapytano, czy chętnie posłaliby kartki z życzeniami na Dzień Ojca. Prawie wszyscy odpowiedzieli, że owszem przesłaliby kartki, ale nie swoim ojcom, lecz matkom na Dzień Matki. Narzekali, że ich relacje z ojcami nie były najlepsze. Ojcowie często mówili im, czego nie mogą robić, podczas gdy nie mówili im, jak powinien zachowywać się prawdziwy mężczyzna: co ma odczuwać, myśleć i jak działać.

Więźniowie nie potrafili nawet prawidłowo zinterpretować pojęć, co to znaczy być stanowczym i zdecydowanym. Często utożsamiali to z potrzebą bycia złym, ordynarnym i niedelikatnym. Zachowywanie się w sposób uprzejmy i delikatny odbierane było przez nich jako oznaka słabości. Wkraczając w dorosłe życie, nie potrafili połączyć stanowczości i stałości z delikatnością. Ten zakłócony obraz męskości zemścił się na nich w przeróżny sposób, doprowadzając do takiego stanu, w jakim się znaleźli.

Przy wigilijnym stole

Naprawienie relacji z ojcem można rozpocząć od pierwszego spotkania pojednawczego. Na przykład przy wigilijnym stole. Nie można zapomnieć o tym, że każdy z nas obarczony jest jakimiś wadami i mimo szczerych chęci wydarzenia mogą przybrać niezadowalający obrót. Tak też się może zdarzyć. Częściej jednak atmosfera świąt sprzyja pojednaniu i nawiązaniu pierwszej nici porozumienia. A potem mogą być inne spotkania, aż wreszcie nadarzy się sposobność po temu, by wyjaśnić sobie kilka spraw. By powiedzieć, co nas boli, by np. ojciec zrozumiał, że syn ma własne życie, ma własny pomysł i własny pogląd na to, jak powinna wyglądać rodzina i zdrowa relacja między jej członkami. Nie można też próbować wszczynać kolejnej awantury. Kiedy już odkryjemy uczucia przed ojcem, kiedy mu wybaczymy, powinniśmy także z należytym szacunkiem zwracać się do niego.

Najpierw jednak musi nastąpić przebaczenie, niezależnie od tego, czy ojciec żyje, czy też nie. Jeśli już zmarł, można udać się na jego grób, by rozliczyć się z przeszłością. Takie pojednanie także jest możliwe.

Być może niejeden syn zada sobie pytanie, czy w ogóle ma sens odgrzebywanie starych emocji itp.? Jeśli jednak tego nie zrobimy, jeśli nie postaramy się nawiązać kontaktu z ojcem, najprawdopodobniej pozostanie w nas głęboki żal, gniew i poczucie krzywdy, niejednokrotnie nawet wyolbrzymionej. Jest też wielce prawdopodobne, że takie same błędy popełni się w kontaktach z własnymi dziećmi.

Nie da się ukryć, że ojcowie wytyczają kierunek i są ważni dla tożsamości synów. Dlatego synowie nie powinni rezygnować z możliwości pojednania z ojcami, chyba, że zaistniały tak dramatyczne okoliczności, że jest to raczej niemożliwe lub gdyby miało na tym ucierpieć zbawienie naszej duszy.

W sytuacji, gdy chodzi o rzeczy bardziej błahe, kiedy już dojdzie do spotkania, synowie muszą pamiętać o tym, by nie wyrażać uczuć w sposób gwałtowny i pozbawiony należytej czci dla ojca. Ojcu należy się szacunek, choćby z samego faktu, że jest ojcem, nawet jeśli jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Tylko w takiej atmosferze, kontrolując swoje uczucia, można wyjaśnić sobie problemy. Nawet jeśli dojdzie przy tej okazji do konfrontacji, trzeba odwoływać się do faktów, a nie ferować surowych sądów.
1 / 2 / 3 / 4 /

Ten artykuł przeczytałeś dzięki ofiarności Darczyńczów. Wesprzyj nas i zostań współtwórcą "Przymierza z Maryją".

NAJNOWSZE WYDANIE:
Święty Józefie - módl się za nami
W dobie powszechnego kryzysu ojcostwa, Kościół stawia nam za wzór św. Józefa, ziemskiego opiekuna Pana Jezusa. Przykład jest szczególnie cenny dla współczesnych, często zakompleksionych mężczyzn.

UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!
 
Maryja czeka na Ciebie!

Jak myślisz, czym może zaowocować w Twoim życiu:
• codzienna modlitwa;
• niewielki, miesięczny datek, np. 20 złotych?

Zyskasz więcej niż Ci się wydaje! Siostry zakonne będą modlić się za Ciebie każdego dnia, kapłan co miesiąc odprawi w intencjach Twoich i innych Apostołów Mszę Świętą, a po roku będziesz brać udział w losowaniach pielgrzymek do Fatimy. A najważniejsze jest to, że staniesz się częścią duchowej rodziny, będziesz razem z nami budzić sumienia Polaków i jeszcze bardziej zbliżysz się do Maryi!

Niemożliwe? Możliwe, jeśli tylko zadzwonisz pod numer 12 423 44 23 i zostaniesz Apostołem Fatimy!


Listy od Przyjaciół
 
Listy

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowna Redakcjo, pragnę złożyć moje świadectwo o otrzymanych łaskach za pośrednictwem Nowenny Pompejańskiej, którą zaczęłam odmawiać 13 maja 2020 roku i odmawiam w dalszym ciągu. Poleciła mi ją koleżanka, która również ją odmawiała. Muszę przyznać, że kiedyś ciężko mi było odmówić jedną część Różańca – brak cierpliwości. Od teraz pokochałam tę modlitwę i dzięki temu w moim życiu zaczęły dziać się rzeczy, które po ludzku są trudne do wytłumaczenia.
Jechaliśmy z mężem i synem do Sanktuarium Maryjnego, ja podczas podróży odmawiałam Różaniec. W pewnej chwili samochód wpadł w poślizg (padał deszcz), mąż stracił panowanie nad kierownicą, a my na szczęście „bezpiecznie” wylądowaliśmy w rowie. Nikomu nic się nie stało, tylko samochód lekko uszkodzony. Ponadto mąż zerwał z nałogiem palenia po ponad 50 latach.
Wszystkie łaski zawdzięczam mojej ukochanej Mateczce, której powierzam wszystkie swoje troski.
Zachęcam wszystkich do kontynuowania tej pięknej modlitwy, bo los żadnego człowieka nie jest obojętny Matce Bożej. Dziękuję Ci, Maryjo, za wszelkie łaski, które otrzymałam i nadal otrzymuję.
Szanowna Redakcjo, dziękuję Wam za propagowanie Nowenny Pompejańskiej.

Pozdrawiam Was serdecznie. Z ­Panem Bogiem,
Danuta z Łomży


Szczęść Boże!
Szanowna Redakcjo, pragnę gorąco podziękować Wam za wszystkie przesyłki, które od Was otrzymałam. Pragnę złożyć moje świadectwo o otrzymaniu łaski zdrowia. Kiedy w czerwcu moja córka zachorowała na poważną chorobę, lekarze dawali jej 2 procent szans na przeżycie. Ale wiara, którą w sobie mam, dodała mi otuchy. Zaczęłam odmawiać nowennę do św. Jana Pawła II i Różaniec św. do Matki Bożej 3 razy w ciągu dnia. Gdy skończyłam nowennę, pojawiła się wieść o poprawie stanu zdrowia. Modlitwa różańcowa też nie była daremna. Córka po ciężkich krzyżach, które przechodziła, wróciła do domu zdrowa. Cała rodzina modliła się za nią i była w jej intencji odprawiona Msza św. Jej patronką jest Matka Boża, bo córka urodziła się 15 sierpnia i na drugie imię ma Maria. Jestem na emeryturze i modlę się od lat, odmawiając co dzień Koronkę i Różaniec św. Wierzę, że wiara czyni cuda.
Pozdrawiam serdecznie
Wasza Czytelniczka, Halina


Szczęść Boże!
Od dłuższego czasu czytam różne świadectwa o tym, jak Matka Boża i nasza bardzo nas kocha i zawsze jest z nami, kiedy my o to prosimy. Ja jestem tego przykładem. (…) W 2006 roku miałam udar i paraliż jednostronny, nauczyłam się mówić, chodzić, a nawet oddychać. Obecnie chodzę już bez kul (…). Mieszkam sama, bo moje jedyne dziecko zmarło mi przy porodzie, w 2015 roku zmarł mi mąż, (…) [wcześniej] przez 2 lata opiekowałam się nim, bo zachorował na białaczkę.
Kiedy już nie mogłam dać sobie rady, bardzo chciałam umrzeć. Nad ranem usłyszałam taki ciepły męski głos: „Chcesz umrzeć?”. A ja odpowiedziałam, że nie mogę, bo opiekuję się mężem. Wiem, że to był głos Pana Jezusa. (…)
7 czerwca tego roku zdarzył się cud. O 5.00 rano poczułam, że paraliż mi ustąpił. Czułam się wolna, bez skurczów mięśni. Zaczęłam ćwiczyć, chodzić, odłożyłam kule, nie miałam zawrotów głowy, nikt nie musiał mnie podtrzymywać. Wcześniej odmówiłam Nowennę Pompejańską. (…)
Jak mam coś zrobić, zawsze proszę o pomoc Mateńkę i Ona mi pomaga, nigdy nie jestem sama.
Mam nowych przyjaciół, takich prawdziwych, bo tamci sprzed choroby się odwrócili, rodzina też. Byłam sama, na sąsiadów też nie mogłam liczyć, nie podobało się im, że często chodzę do kościoła. A teraz, jak się podniosłam, to sąsiadki zaczęły mnie zapraszać, zauważają mnie na klatce.
Obecnie jestem bardzo szczęśliwa, bo nie jestem sama. Kto wierzy, nigdy nie jest sam.
Zofia z Koła


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!
Szanowna Redakcjo. Chcę podzielić się swoimi przeżyciami.
W 2000 roku moja żona zachorowała na nerki i kamienie żółciowe, miała zatrucie organizmu i została skierowana do szpitala. W dniu jej operacji na lewą nerkę zwróciłem się o pomoc do Matki Bożej i Pana Jezusa, żeby ocalili jej życie, a ja do końca życia wyrzeknę się spożywania alkoholu. Od ponad 20 lat nie piję, choć przez ten czas odbyły się trzy wesela naszych dzieci. Bawiłem się bez alkoholu, a na toasty wlewałem do kieliszków wodę mineralną. Powiedziałem, że nie będę brał Pana Boga na próbę. Moja żona żyje i to jest najważniejsze.
W 2008 roku przeszedłem ciężki zawał serca. Karetka pogotowia zabrała mnie pod tlenem i kroplówką, pielęgniarki dawały bez przerwy zastrzyki i słyszałem, jak pielęgniarka mówiła do lekarza: „Panie doktorze, pacjent nam ucieka!”. Leżałem na SOR-ze 15 minut. W końcu lekarz powiedział, że co mogli, to zrobili i czy wyrażam zgodę na transport helikopterem do Olsztyna. Pamiętam tylko, jak zakładano mi słuchawki na uszy i obudziłem się już na Oddziale Kardiologii w Olsztynie. Widziałem Matkę Bożą ubraną w niebieski płaszcz ze złotymi gwiazdami, która pochylała się nade mną. Potem zobaczyłem wielki tłum ludzi, a na końcu Maryja oddaliła się i po chwili zniknęła…
Jeszcze raz dziękuję za wysłane obrazki, różaniec i „Przymierze z Maryją”. (…) Niech wszechmocny Bóg i Matka Boża daje zdrowie i siłę Panu Prezesowi i całej Redakcji, bo to jest piękne i wzruszające, że po przeczytaniu „Przymierza z Maryją” niejedna osoba się opamięta i nawróci do Boga.
Z Panem Bogiem,
Jan


Szanowni Państwo
Dziękuję za piękne życzenia urodzinowe i modlitwę w mojej intencji. Pragnę wspomnieć, że z uwagi na niepokoje w mojej rodzinie, zaczęłam odmawiać Nowennę Pompejańską.
W tym samym czasie otrzymałam od Was piękny różaniec. Przyjmuję ten dar jako znak obecności Maryi.
Z Panem Bogiem
Helena