Drodzy Przyjaciele,
Ilu z nas uświadamia sobie stale obecność Pana Boga i Jego pomoc w naszym życiu. Nawet ludzie uważający się za katolików często zapominają o obecności Boga i żyją tak, jakby nie istniał. Dzisiejszy świat nie wierzy też w istnienie osobowego zła i kpi z realnego niebezpieczeństwa jakim jest szatan. Jednocześnie jakże wielu ludzi grzeszy oddając się zabobonnym praktykom: czyta horoskopy, chodzi do wróżek, aby poznać przyszłość, w tym celu posługuje się kartami oraz innymi praktykami okultystycznymi i spirytystycznymi? Współczesny człowiek igra z poważnym niebezpieczeństwem a jednocześnie odrzuca pomoc i ratunek Kościoła, który od wieków przestrzega przed tym, co prowadzi do diabelskich opętań i obsesji. Egzorcyści mówią o wzroście w naszych czasach liczby opętanych i podlegających wpływom złego ducha. Obecny numer „Przymierza z Maryją" w dużej mierze poświęcamy właśnie tej tematyce, dlatego tekstem głównym tego numeru jest list pasterski Jego Ekscelencji ks. biskupa Donalda W. Montrose’a, zatytułowany O demonicznym wpływie okultyzmu.

 

O problemie opętania i egzorcyzmach pisze ks. Adam Martyna w dziale Słowo Kapłana tytułując swój tekst Egzorcyzmy - znak Miłosierdzia Bożego. Jednym z wielkich diabelskich niebezpieczeństw czyhających na dzisiejszą młodzież jest beznadzieja, która prowadzi do rozpaczy i diabelskiej pokusy samobójstwa. Dlaczego tak wielu młodych ludzi popada dzisiaj w rozpacz prowadzącą do samobójstwa? O tym traktuje tekst Wołanie o pomoc w dziale Rodzina.

 

Patronem osób opętanych jest św. Walenty, biskup. Jemu poś­więcamy dział Święte Wzory, w którym przypominamy sylwetkę tego wielkiego męczennika, który obecnie sprowadzony został jedynie do roli patrona tzw. dnia zakochanych zwanego walentynkami, które w niczym nie oddają prawdziwej historii życia tego świętego.

 

O potrzebie dawania świadectwa przez chrześcijan aż po gotowość śmierci męczeńskiej mówi Ojciec Święty Jan Paweł II, którego słowa z Encykliki Veritatis splendor umieściliśmy w Zapomnianych Prawdach i Wartościach.

Wszystkim życzę owocnej lektury

W Jezusie i Maryi
Sławomir Skiba,
redaktor naczelny