Jeszcze nie tak dawno temu, dwie–trzy dekady wstecz wielu osobom wydawało się, że w Polsce nie będziemy musieli mierzyć się z kryzysem wiary… Uśpieni statystykami dotyczącymi dominicantes  Polaka, nie chcieli dostrzec nadciągającego kryzysu. Tylko nieliczni przestrzegali, że „święty błogostan” nie będzie trwał wiecznie, a nasza wiara wcześniej czy później zostanie wystawiona na próbę.

I tak też się stało. Od śmierci Jana Pawła II nie minęło jeszcze 17 lat, a sytuacja znacząco się zmieniła. Spadek uczestnictwa w „praktykach religijnych”, laicyzacja, exodus młodych ludzi z Kościoła… Jak określić tę dramatyczną sytuację? Kryzys? Próba wiary? A może jak chcieliby neomarksiści – nieuchronna kolej rzeczy?

W tym wydaniu naszego pisma czterej autorzy – o. Jan Strumiłowski OCist, Piotr Podlecki, Paweł Kot i Marcin Więckowski – próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego z taką łatwością przychodzi, zwłaszcza młodym ludziom, odrzucanie wiary katolickiej? Mamy tutaj spojrzenie na to zjawisko z różnych perspektyw: kapłana i mnicha, wychowawcy i nauczyciela oraz dwóch przedstawicieli młodszego pokolenia. Refleksji nad kryzysem towarzyszy myśl naprawy tej sytuacji, by znów można było wejść na ścieżkę wiary, wierności Chrystusowi i Jego Oblubienicy – Kościołowi, do czego zobowiązuje nas wielowiekowe dziedzictwo chrześcijańskiej Europy.

Ponadto w tym „Przymierzu z Maryją” przenosimy się na kilka chwil do Kraju Kwitnącej Wiśni. W dziale „Święte Wzory” redaktor Adam Kowalik przybliża nam bowiem postać błogosławionego Justyna Takayamy. Ten uznany za męczennika japoński wielmoża odegrał trudną do przecenienia rolę w historii pierwszej ewangelizacji Japonii, przypadającej na drugą połowę XVI stulecia.

Wracając na krajowe podwórko, ks. Adam w dziale „Słowo Kapłana” odnosi się do budzącego zrozumiałą niechęć zjawiska donosicielstwa, które odżyło podczas tzw. pandemii, gdy wielu „życzliwych” donosiło policji o fakcie przekroczenia limitów w świątyniach podczas Mszy Świętych.

Drodzy Przyjaciele, życząc owocnej lektury, proszę Was o gorliwą modlitwę w intencji naszego Narodu, a w szczególności polskiej młodzieży. Byśmy zawsze byli wierni Maryi, naszej Matce i Królowej.

 

W Jezusie i Maryi
Bogusław Bajor
redaktor naczelny