Film Fatima – Orędzie wciąż aktualne nagrodzony
Jury XXXII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017 nagrodziło obraz Jarosława Mańki Fatima – Orędzie wciąż aktualne. Film wyprodukowany przez Instytut Ks. Piotra Skargi otrzymał nagrodę specjalną przyznaną za walory patriotyczne i edukacyjne oraz III nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych. 1 października, podczas uroczystej gali w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie, pamiątkowe statuetki odebrali: reżyser – Jarosław Mańka oraz wiceprezes Instytutu Arkadiusz Stelmach (na zdjęciu).
9 października w warszawskim Multikinie odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego o świętym franciszkaninie o. Maksymilianie Kolbe pt. Dwie korony. Instytut Ks. Piotra Skargi jest partnerem filmu, a nasze media: magazyn „Polonia Christiana” i portal PCh24.pl objęły nad nim patronat medialny.
14 października na terenie sanktuarium w Krakowie‑Łagiewnikach miała miejsce współorganizowana przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi premiera spektaklu Koniec świata. Nawiązujący z jednej strony do 100. rocznicy objawień w Fatimie i 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana, a z drugiej do 300. rocznicy powstania masonerii i 100. rocznicy rewolucji bolszewickiej w Rosji dramat w reżyserii Tomasza A. Żaka przygotował mający siedzibę w Tarnowie Teatr Nie Teraz.
12 listopada miała miejsce warszawska, a 13 krakowska premiera filmu Grzegorza Brauna Luter i rewolucja protestancka. Nasz Instytut został partnerem tej produkcji. Wspiera również proces prezentacji filmu widzom, zarówno przez objęcie patronatu medialnego przez magazyn „Polonia Christiana” i portal PCh24.pl, jak i organizację niektórych pokazów, w tym krakowskiego.
Cieszący się nieodmiennie niezwykłym powodzeniem wśród naszych Przyjaciół kalendarz 365 dni z Maryją osiągnął nakład 1 290 000 egzemplarzy. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wydawnictwo utrzymane jest w barwach biało‑czerwonych i zawiera fotografie zabytków oraz uroczych zakątków naszej Ojczyzny. Warstwę ilustracyjną uzupełniają krótkie artykuły na temat ważnych momentów w historii Polski, związanych z opieką Niepokalanej nad naszym krajem.
27 września w Krakowie została odprawiona Msza Święta za naszych przyjaciół, którzy wsparli budowę Centrum Szkoleniowego im. Księdza Piotra Skargi w Zawoi.
Ukazał się nowy numer pisma Krucjaty Młodych „Krzyżowiec”. Obok informacji o działalności młodych polskich kontrrewolucjonistów, czytelnik znajdzie w nim także artykuły o rycerstwie katolickim, męstwie, cierpliwości, pięknie, symbolach chwały monarszej i żołnierskiej.
Pięć wieków walki z Kościołem to temat XIV Kongresu Konserwatywnego, który Instytut Ks. Piotra Skargi zorganizował na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Tematyka spotkania, które odbyło się 7 października, była związana z przypadającymi w roku obecnym rocznicami: 500-lecia buntu Marcina Lutra oraz 100-lecia wybuchu rewolucji październikowej. Jako pierwszy wykład poświęcony buntowi Lutra i jego skutkom wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk. Potem głos zabrał członek chilijskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) José Antonio Ureta, który mówił o antykatolickim ostrzu rewolucji francuskiej. Wystąpienie reżysera Grzegorza Brauna poświęcone było tematowi jego nowego filmu pt. Luter i rewolucja protestancka.
Następny prelegent, redaktor naczelny portalu PCh24.pl Piotr Doerre, omówił główne idee i konsekwencje rewolucji bolszewickiej. Ostatni wykład poświęcony tendencjom rewolucyjnym we współczesnym świecie wygłosił Valdis Grinsteins (TFP).
16 października przedstawiciel Instytutu Ks. Piotra Skargi przekazał do sanktuarium w Cascii 6600 próśb i podziękowań do św. Rity, nadesłanych przez naszych przyjaciół w ramach akcji Św. Rita – patronka spraw trudnych i beznadziejnych. W południe, na terenie sanktuarium odprawiona została Msza św. w intencjach sformułowanych przez naszych darczyńców.
• Prawie 17 tysięcy osób wysłało protest do Francuskiej Rady Stanu oraz Ambasadora Republiki Francuskiej w Polsce Pierre’a Levy’ego przeciwko decyzji wspomnianej Rady o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w miejscowości Ploërmel. Z kolei ponad 24 tysiące internautów wyraziło swą dezaprobatę dla wypowiedzi Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, który na antenie jednego z programów TVP stwierdził, że naród polski brał udział w realizacji holokaustu. Petycje w tej sprawie zostały wysłane drogą mailową do przewodniczących pięciu Klubów Parlamentarnych Sejmu RP.
Jednocześnie czytelników strony protestuj.pl poprosiliśmy o ocenę pracy Bodnara. 75 procent biorących udział w ankiecie uważa, że obecny Rzecznik Praw Obywatelskich powinien odejść z zajmowanego stanowiska, a prawie tyle samo uznało za niedopuszczalne faworyzowanie przez niego przedstawicieli LGBT.
• E‑book zawierający trafne teksty opublikowane na portalu PCh24.pl, dotyczące Marcina Lutra i reformacji, otrzymali darczyńcy, którzy w listopadzie wsparli datkiem działalność naszych dziennikarzy.
Tematem, który zdominował najnowszy numer magazynu „Polonia Christiana” jest stan współczesnego Kościoła katolickiego. Czytelnik znajdzie w nim teksty dotyczące zamieszania wokół adhortacji Amoris laetitia, problemów Cerkwi greckokatolickiej na Ukrainie, niekorzystnych zjawisk w kanadyjskim Kościele (wywiad z goszczącym w Polsce J.H. Westenem), a także problemu pedofilii wśród duchownych. W tej perspektywie redakcja pisma starała się wskazać zadania, jakie stają przed Kościołem polskim oraz przed każdym katolikiem świadomym narastającego kryzysu w sferze religijnej.
Ponadto w numerze znalazło się wiele innych ciekawych artykułów, dotyczących m.in. kryzysu, jaki wywołał w Kościele bunt Marcina Lutra (to z okazji 500. rocznicy Reformacji), powszechnego we współczesnym świecie problemu depresji, postępującej islamizacji Bałkanów itd.
Na zaproszenie Instytutu Ks. Piotra Skargi w naszym kraju gościł John Henry Westen – katolicki dziennikarz i publicysta, znany na całym świecie działacz pro‑life, założyciel i redaktor naczelny portalu LifeSiteNews.com. W dniach 14–18 października odbył spotkania publiczne w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Podczas pobytu w stolicy spotkał się dodatkowo w gmachu Sejmu z dziennikarzami.
Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata – powiedziała Matka Boża sto lat temu w Fatimie. To życzenie Bogarodzicielki zainspirowało członków Krucjaty Młodych do zorganizowania w roku jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie stu Różańców publicznych. Pod koniec września publiczna modlitwa różańcowa odbyła się po raz setny.
Od stycznia do końca września w spotkaniach modlitewnych na terenie Szczecina, Lublina, Rzeszowa, Gdańska, Krakowa, Gliwic, Rudy Śląskiej, Wrocławia, Katowic i Białegostoku wzięło udział ponad osiem tysięcy wiernych, którzy modlili się w intencjach: delegalizacji aborcji oraz in vitro, o nawrócenie muzułmanów, za prześladowanych chrześcijan, o odnowę moralną narodu polskiego, przeciwko paradzie sodomitów itd.
Różańce publiczne przyciągały od kilkunastu do ponad pół tysiąca osób.
Kalendarium Klubów „Polonia Christiana”
• Z okazji 500. rocznicy wystąpienia Marcina Lutra Kluby „Polonia Christiana” zorganizowały szereg spotkań z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, wykładowcą Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracownikiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, pt. Rewolucja protestancka. Odnowa czy destrukcja. We wrześniu: 14. w Gdańsku, 19. w Krakowie, 20. w Opolu, 21. w Rybniku. W listopadzie: 7. w Poznaniu, 8. w Toruniu i 9. w Gliwicach.
• Pokazy filmu Fatima – Orędzie wciąż aktualne odbywały się zarówno w ramach Klubu „Polonia Christiana”, jak i na pokazach otwartych i przeznaczonych wyłącznie dla Darczyńców.
15 września w Zespole Szkół Katolickich w Gdyni odbył się pokaz dla szkół, wzięło w nim udział ok. 600 uczniów różnych placówek.
Kolejne prezentacje filmu Jarosława Mańki miały miejsce w październiku: 5. w Bytomiu, 27. w Wejherowie, 28. w Gdańsku, 29. w Skarżysku-Kamiennej oraz listopadzie: 3. w Bytomiu, 7. w Rybniku.
Pokazy filmu odbyły się także w kilku miejscowościach Wileńszczyzny, gdzie od 8 do 11 listopada gościli przedstawiciele naszego Instytutu, zaproszeni przez miejscowych Polaków.
• 3 listopada w Warszawie oraz dzień później w Krakowie w ramach Klubu „Polonia Christiana” odbyły się spotkania promocyjne książki Dwa królestwa – dziennika pisanego przez bpa Kościoła greckokatolickiego Grzegorza Chomyszyna podczas II wojny światowej. W obu wziął udział dr hab. Włodzimierz Osadczy, Dyrektor Centrum Ucrainicum KUL, współredaktor wydania. W Krakowie towarzyszył mu bp Marian Buczek.
• 4 listopada w Białymstoku gościł wiceprezes Instytutu Ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba. Na zaproszenie miejscowego Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej wygłosił wykład pt. Wojna przeciwko Kościołowi i cywilizacji chrześcijańskiej.
Pani Barbara Kaptur, która jest dzisiejszą bohaterką rubryki poświęconej Apostolatowi Fatimy, należy do naszej wspólnoty od ponad 10 lat.
– Przypadkowo w skrzynce znalazłam ulotkę, to było w 2012 roku, w listopadzie. Wysłałam zgłoszenie i od tego czasu zaczęła się korespondencja. Mam jeszcze pierwszy list, który dostałam 7 grudnia – wspomina.
– Pochodzę z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie. Tam byłam ochrzczona, tam też przystąpiłam do Pierwszej Komunii i tam brałam ślub. Wiarę przekazali mi rodzice. Co niedziela chodzili na Mszę Świętą, a my za nimi podążaliśmy. Nie mówili: musicie chodzić, tylko szykowaliśmy się i tak jak rodzice szli, tak i my szliśmy.
– Gdy miałam 12 lat, w pokoju rodziców zapalił się ołtarz z obrazem Matki Bożej, który peregrynował po naszej parafii. Rodzice spali. Nagle poczułam, że ktoś mnie budzi. Na szczęście szybko się przebudziłam i zobaczyłam obraz Matki Bożej w ogniu. Wszystkich pobudziłam i tak uratowałam obraz oraz rodzinę, bo cały budynek poszedłby z ogniem.
U stóp Jasnogórskiej Pani
- Gdy miałam 10 lat po raz pierwszy byłam w Częstochowie, na pielgrzymce dzieci komunijnych, którą zorganizowała siostra zakonna z naszej parafii. Od Trzemeszna byliśmy ścigani przez milicję, której nie w smak był nasz wyjazd, a my grupkami, na różnych stacjach, wsiadaliśmy do pociągu. W końcu wszyscy zebraliśmy się w Inowrocławiu i stamtąd razem pojechaliśmy do Częstochowy.
- Pamiętam jak od zakrystii szliśmy przed sam ołtarz na kolanach, blisko Matki Bożej, nie tak jak teraz trzeba, za balustradą. To zapamiętałam, bo dzisiaj już tego nie ma, takiej czci i oddania. Zawsze mnie ciągnie na Jasną Górę. To jest nasza ostoja! Przedtem jeździłam tam ze swoimi dziećmi, a dziś wożę tam wnuki.
Pielgrzymka do Fatimy
- Kiedyś, w 1987 roku, kupiłam książkę o Fatimie, zapragnęłam tam pojechać i to się sprawdziło. W 2017 roku udałam się do Fatimy z pielgrzymką z Legnicy. W Fatimie naprawdę czuć obecność Matki Bożej. Na miejscu można odczuć takie ciepło, którego nawet nie umiem dobrze opisać. Takie Matczyne! Na kolanach szliśmy i płakaliśmy, że tam jesteśmy.
W Fatimie czułam się chroniona, byłam jakby okryta płaszczem.
- Spotkało mnie tam też takie zdarzenie: byłam zmęczona i poszłam odpocząć na pół godzinki. Wtedy przyśniła mi się kobieta ubrana na niebiesko. Tak jakby mnie chroniła, była ze mną, taka jaką mam w kapliczce przed domem. Szybko się przebudziłam.
Matka Boża chroni mój dom
- Z Fatimy przywiozłam różne dewocjonalia. Jeden z różańców podarowałam wnuczce, która zdawała wtedy maturę. Teraz wnuczka mówi: – Ja wszędzie biorę ten różaniec, bo on mi pomaga. Druga wnuczka jest tegoroczną maturzystką i też uszykowałam dla niej różaniec, żeby ją prowadził.
- Pamiątką z Portugalii jest też figurka Matki Bożej Fatimskiej. Pół roku później otrzymałam też z Krakowa figurkę Fatimskiej Pani, a trzecią mam przed domem. Pojechaliśmy po nią specjalnie do Gniezna, bo byłam wraz z moją rodziną atakowana przez świadków Jehowy. Zrobiliśmy postument z płytek, zadaszenie i powstała kapliczka, żeby statua Matki Bożej była chroniona od deszczu i nieprzyjaciół. Odkąd figura Maryi stanęła w kapliczce przed domem, mam święty spokój – przestali nas atakować i przychodzić. Niestety, są też tacy, którzy wciąż próbują do tej figurki ciskać kamieniami. A ja zawsze jak jest rocznica fatimska i różne inne święta, to zapalam przed nią lampkę.
Cuda i łaski
Z racji przynależności do Apostolatu Fatimy Pani Barbara otrzymuje ze Stowarzyszenia czasopisma, dewocjonalia i inne pamiątki, którymi dzieli się z najbliższymi i parafianami. O jednym z nich tak opowiada: – Kilka lat temu dostałam plastikowy obrazek Michała Archanioła i dałam mężowi Stanisławowi. Jakiś czas potem małżonek miał wypadek: wpadł do dużego i głębokiego zbiornika na nieczystości. Normalnie nie wyszedłby z tego cało, ale miał przy sobie ten obrazek. Cały czas go przy sobie nosił. I św. Michał Archanioł go uratował!
- Codziennie odmawiam z mężem dziesiątkę Różańca do Matki Bożej Fatimskiej i Ona nam daje siły. Mamy z mężem już po 72 lata i jeszcze normalnie funkcjonujemy. Ja zawsze odczuwałam przy sobie obecność Matki Bożej, zawsze Jej się oddawałam. Ona mnie chroni.
Oprac. Janusz Komenda
Szczęść Boże!
Serdecznie pozdrawiam wszystkich pracowników „Przymierza z Maryją” oraz Pana Prezesa. Dziękuję za wszystko, co mi przesyłacie. W „Przymierzu…” są bardzo dobre artykuły – wszystko już przeczytałam i dam sąsiadom do czytania. W miarę moich możliwości nadal będę Was wspierać. Jeszcze raz wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego od Pana Jezusa Miłosiernego. Modlę się za Was Koronką do Pana Jezusa i na Różańcu do Matki Bożej.
Apostołka Zofia z Białegostoku
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Proszę przyjąć serdeczne podziękowania za życzenia, które otrzymałem z okazji moich urodzin. Szczególnie dziękuję za modlitwy w mojej intencji kierowane do Matki Najświętszej oraz Pana Jezusa o udzielanie mi potrzebnych łask. Zbiegło się to w czasie z tym, że zachorowałem. Wtedy właśnie Msza Święta odprawiona w Krakowie 2 lutego za wszystkich Przyjaciół Stowarzyszenia w tym także za mnie oraz modlitwy pozwoliły mi mieć nadzieję na chociaż częściowy powrót do zdrowia, za co również dziękuję. Korzystając z okazji chciałem również podziękować za wszystkie dyplomy i wyróżnienia, wydawnictwa i upominki, które regularnie otrzymuję, szczególnie za „Przymierze z Maryją”. Gazeta ta ma szczególną moc, gdyż wnosi tak wiele w umocnienie wiary w Boga w naszej Ojczyźnie. Bardzo się cieszę, że mogę choć w skromnym zakresie brać w tym udział. Dlatego w miarę moich możliwości angażuję się, aby wydawanie „Przymierza…” trwało jak najdłużej. Kończąc, serdecznie pozdrawiam cały zespół redakcyjny i całe Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi z Panem Prezesem na czele.
Bogdan z Kielc
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Bóg zapłać za czasopismo „Przymierze z Maryją”. Lubię je czytać, podobnie jak moja rodzina i znajomi. Zgadzam się z tym, że ubiór młodzieży i kobiet często jest dziś nieodpowiedni. Czasami trudno na to patrzeć. Same Święta Zmartwychwstania Pańskiego przeżyłam tak jak dawniej, z rodziną. Święta Wielkanocne są pięknymi świętami, pozwalają odnaleźć drogę do Boga. Cieszę się, że wielu Polaków czyta nasze wspólne pismo i również idzie tą drogą. Zmartwychwstał Pan prawdziwie!
Stefania
Szanowny Panie Prezesie!
Jak wielka jest radość w moim sercu z powodu kampanii Miłosierdzie Boże! To bardzo ważna inicjatywa na dzisiejsze czasy. Jestem młodym człowiekiem, 25 lipca skończę 32 lata. Gdy odszedłem od Boga po bierzmowaniu i zacząłem żyć w grzechu, zgodnie z duchem tego świata, łaska nawrócenia spadła na mnie w wieku 28 lat. Wówczas zmarł mój dziadek, następnie chorowałem, dopadła mnie depresja i leczyłem się psychiatrycznie. Po powrocie do pracy nie mogłem się odnaleźć, aż wreszcie zostałem zwolniony. Świat zaczął mi się walić. Wyprowadziłem się z domu, chciałem nawet popełnić samobójstwo! Gdy przebywałem w szpitalu, przyszedł do mnie pewien mężczyzna i zapytał, czy może się za mnie pomodlić. Powiedziałem mu, że jak chce, to może, a jak nie, to nic mnie to nie obchodzi. Odmówił „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i jeszcze jedną modlitwę, której nie pamiętam. Następnie wyciągnął z kieszeni Cudowne Medaliki i dał je moim kolegom, którzy wtedy u mnie byli. Ja nie dostałem, ale wcale mu się nie dziwię, że mi nie dał, po tym, jak na niego nakrzyczałem. Wtedy poczułem jakiś dziwny ucisk w sercu. Nie wiem czemu, ale poprosiłem tego mężczyznę, by mnie też obdarował. On skinął głową, ucałował medalik i mi go dał. Zacząłem nosić ten medalik i modlić się. Wyspowiadałem się u kapelana, przyjąłem Komunię Świętą i coś zaczęło się we mnie zmieniać. Obecnie mam dobrze płatną pracę, mieszkam i utrzymuję się sam, jednak to wszystko dzięki łasce, którą wyprosiła mi Maryja, powoli i delikatnie przyprowadzając mnie do Swojego Syna, a naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Niech Jezus, Maryja i święty Józef mają Pana i całe Stowarzyszenie w Swojej opiece.
Patryk z Gdańska
Szczęść Boże!
Bardzo się cieszę, że mogę za pośrednictwem „Przymierza z Maryją” podziękować Panu Bogu i Maryi za otrzymane łaski, rady życiowe i podarunki, które od Was regularnie otrzymuję. Dziękuję Bogu za to, że czuwa nade mną i moją rodziną.
Aleksander
Droga Redakcjo!
Uważam, że właściwe byłoby zamieszczanie w „Przymierzu z Maryją” treści na temat Mszy Świętej sprzed Soboru Watykańskiego II. Należy też regularnie uświadamiać młode pokolenie, wskazując pewne niepokojące sygnały i wydarzenia w obecnym życiu Kościoła – naszej Matki.
Jolanta z Pszczyny
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Dziękuję za przesłanie pakietu „Chrzest Święty”. Pięknie, że prowadzicie taką akcję, niech Pan Bóg Wam błogosławi! Jestem babcią dziecka, które ma być w maju ochrzczone i pragnę dla wnuczki Bożej Opieki od Jezusa Chrystusa, a jej rodzicom przekazywać wszelkie wartości wiary chrześcijańskiej, jakie czerpiemy z Pisma Świętego i Kościoła.
Jadwiga z Włocławka
Szczęść Boże!
Bardzo Wam dziękuję za regularne przesyłanie „Przymierza z Maryją”. Proszę zawsze Matkę Bożą o opiekę nad całą rodziną, bardzo się o to modlę. Dziękuję też za wszystkie przesyłki, które otrzymuję. Cieszę się, że jesteście i mogę korzystać z owoców Waszej pracy. Pozdrawiam, życząc dużo zdrowia i potrzebnych łask. Z Panem Bogiem.
Zofia
Szczęść Boże!
Serdecznie dziękuję za list i pakiet materiałów propagujący Boże Miłosierdzie. Bardzo mnie niepokoi obecna sytuacja w Polsce. To prawda, że katolicy są prześladowani i wykpiwani w mediach. Najbardziej boli mnie atak na świętego Jana Pawła II, który jest przecież uznawany za wielki autorytet na całym świecie.
Maria