Odmawiajmy Różaniec!
Jubileusz 100-lecia Objawień Fatimskich nasz Instytut postanowił uczcić akcją promowania modlitwy różańcowej. W tym celu zamówiliśmy piękne, niebieskie różańce, które trafiły do 315 tysięcy polskich rodzin. Wraz z nimi przesyłaliśmy bogato ilustrowaną książeczkę pt. Królowa Różańca Świętego, zawierającą rozważania różańcowe św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.
Matka Boża na ulicach polskich miast!
Stulecie Objawień Matki Bożej w Fatimie to doskonała okazja, by przypomnieć Polakom o przesłaniu Najświętszej Maryi Panny, przekazanym przed wiekiem trojgu pastuszkom. Temu ma służyć akcja bilbordowa zorganizowana przez Instytut Ks. Piotra Skargi. W stu miejscach na terenie całej Polski zawisły bilbordy z obliczem Matki Bożej Fatimskiej oraz niosącymi nadzieję słowami wypowiedzianymi przez Nią do portugalskich dzieci, a za ich pośrednictwem do nas: Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje!
Konferencja naukowa o bł. Grzegorzu Chomyszynie
Instytut Ks. Piotra Skargi był współorganizatorem międzynarodowej konferencji naukowej pt. Prorok Ukrainy. Błogosławiony Grzegorz Chomyszyn, greckokatolicki biskup stanisławowski: życie, działalność, tradycja, która odbyła się w dniach 24–25 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z okazji 150. rocznicy urodzin hierarchy. Konferencję objął patronatem honorowym JE Ks. Kardynał Marian Jaworski oraz Wojewoda Lubelski.
Ponowienie Ślubów Jasnogórskich
W piątek 5 maja delegacja Instytutu Ks. Piotra Skargi, z redaktorem naczelnym „Przymierza z Maryją” Bogusławem Bajorem na czele, złożyła w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze zwój z nazwiskami 2200 osób, które pozytywnie odpowiedziały na apel Instytutu i ponowiły Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego z 1966 roku. To już drugi taki dokument złożony przed obrazem Czarnej Madonny. Pierwszy, z nazwiskami 67 000 osób, trafił tam w sierpniu ubiegłego roku.
Krakowski Marsz dla Życia i Rodziny
W niedzielę 21 maja ulicami Krakowa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Zorganizowana przez Instytut Ks. Piotra Skargi manifestacja zgromadziła około tysiąca osób – przedstawicieli różnych stanów i pokoleń. Demonstrującym w obronie życia i praw rodziny przygrywała orkiestra Pipes&Drums. Imprezę zakończył piknik na terenie Parku Jordana, w czasie którego wystąpił dziecięcy zespół muzyczny.
56. numer „Polonia Christiana”
Ile w nas bolszewika? – to pytanie postawiła swoim publicystom i czytelnikom redakcja magazynu „Polonia Christiana”. W najnowszym, 56. numerze pisma autorzy artykułów zgrupowanych w dziale „Temat numeru” zastanawiają się nad reliktami komunizmu w przestrzeni naszych miast, instytucjach, a przede wszystkim w samych Polakach. W najnowszym numerze znalazły się także artykuły: o coraz mocniej zarysowującym się pęknięciu w strukturach Kościoła katolickiego, czarnej legendzie kolonializmu, negatywnych konsekwencjach rozwodów, antykatolickiej furii, jaka panowała po I wojnie światowej w Czechosłowacji…
Protestuj.pl
• Ponad 31 tys. internautów wysłało do ministra sprawiedliwości a zarazem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry petycje domagające się postawienia przed wymiarem sprawiedliwości twórców bluźnierczego spotu reklamowego Krytyki Politycznej: Co oni mi zrobili? Zostałem królem Polski? Wyśmiewający Pana Jezusa oraz naukę Kościoła katolickiego filmik obraża uczucia religijne katolików i znieważa publicznie przedmiot czci religijnej.
• Prawie 21 tys. osób wysłało pisma do rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z apelem o nieuleganie naciskom lewicowych aktywistów, domagających się odwołania organizowanych przez Instytut Ordo Iuris wykładów Rebeki Kiessling, prezes amerykańskiej organizacji pro-life „Save the 1”. Wcześniej lewacka nagonka skłoniła do cofnięcia zgody na odbycie takich spotkań władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Nagonce tej uległ także UJ. Ostatecznie przebywająca w Polsce w dniach 14–18 marca na zaproszenie Instytutu Ordo Iuris amerykańska aktywistka pro-life spotkała się ze studentami oraz zainteresowaną publicznością w Lublinie (KUL), Krakowie (UPJPII), Wrocławiu (Civitas Christiana), Toruniu (Centrum Dialogu im. Jana Pawła II) oraz Łomiankach (Centrum Kultury).
Z działalności Krucjaty Młodych:
Nowy „Krzyżowiec”
Nowy numer wydawanego przez Krucjatę Młodych pisma „Krzyżowiec” poświęcony jest przede wszystkim zagadnieniu piękna. Z rozpowszechnionym obecnie poglądem, że piękno to tylko kwestia gustu, rozprawia się przy pomocy argumentów filozoficznych i teologicznych Adam Zbierski. Arkadiusz Stelmach omawia poglądy na piękno brazylijskiego myśliciela katolickiego Plinia Corrêi de Oliveira. Oprócz tego w numerze czytelnicy znajdą wywiad z ks. dr. Tadeuszem Kasabułą na temat Świętej Inkwizycji, kalendarium działań Krucjaty Młodych oraz inne interesujące teksty.
Publiczne spotkania modlitewne
W ostatnim czasie Krucjata zorganizowała publiczne Różańce w następujących miastach: Olsztyn (9 III i 6 IV), Rzeszów (11 III), Gliwice (12 III, 21 IV), Kraków (13 III, 12 IV), Białystok (14 III, 11 IV, 9 V), Lublin (16 III), Gdańsk (17 III), Wrocław (23 III, 27 IV), Warszawa (8 IV). Dodatkowo 13 maja publiczne spotkania modlitewne odbyły się w 14 miastach zgodnie z harmonogramem podanym w poprzednim numerze naszego pisma.
Dzień Formacji Kontrrewolucyjnej
Narodziny, sakralność i prawowitość cywilizacji chrześcijańskiej, a także fatimska obietnica jej przywrócenia, to główne tematy zorganizowanego przez Krucjatę Młodych – Otwartego Dnia Formacji Kontrrewolucyjnej. Młodzi konserwatyści katoliccy spotkali się 25 marca w warszawskim Pałacu Chodkiewiczów. Głównym gościem i prelegentem był prezes włoskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) – Julio Loredo.
Supraśl: Majówka Krucjaty Młodych
W dniach 28 kwietnia – 3 maja kilkanaście osób związanych z Krucjatą Młodych wzięło udział w programie formacyjnym w Supraślu pod Białymstokiem. Młodzi kontrrewolucjoniści codziennie uczestniczyli we Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim, wspólnej modlitwie i nocnym czuwaniu przy relikwiach Świętych. Wysłuchali także wykładów o rewolucji w tendencjach, wzięli udział w debacie na temat moralnych aspektów użycia broni atomowej itp. Formacji w duchu rycerskim służyły wizyty na strzelnicy oraz poligonie, a także chwile spędzone nad strategiczną grą planszową Ryzyko. Uczestnicy zgrupowania formacyjnego zaangażowali się także w rozpowszechnianie ulotek zapraszających na publiczną modlitwę różańcową, która odbyła się 9 maja w Białymstoku.
Kalendarium Klubów „Polonia Christiana”
• 13 marca – w Kędzierzynie-Koźlu, spotkanie z prof. KUL Włodzimierzem Osadczym i prof. Mieczysławem Rybą pt. Ukraina między zbrodnią a moralnym odrodzeniem.
• 15 marca – w Łomży Krzysztof Karoń wygłosił prelekcję Etyka katolicka w duchu kapitalizmu
• 16 marca – w Warszawie i 27 kwietnia w Gdańsku – prof. Piotr S. Mazur mówił na temat: Etyczne podstawy wiarygodności w życiu publicznym.
• 17 marca – w Sandomierzu pokaz filmu Nienawiść połączony z wykładem prof. Roberta T. Ptaszka Islam jako religia totalna.
• 18 marca w Stalowej Woli prof. Robert T. Ptaszek wygłosił wykład Islam jako religia totalna.
• 18 marca – w Rybniku, prelekcja Stanisława Michalkiewicza pt. Polska w obliczu kombinacji operacyjnej.
• 19 marca – w Skarżysku-Kamiennej prof. M. Ryba wygłosił wykład Spektakl Klątwa jako przykład rewolucji obyczajowej
• 20 marca – w Krakowie podczas spotkania pt. Jak być franciszkaninem w małżeństwie, o franciszkańskim tercjarstwie opowiadali: o. Piotr Bielenin OFMConv (Instytut Studiów Franciszkańskich) oraz s. Jadwiga Wojas (Rada Regionu Franciszkańskiego Zakonu Świeckiego).
• 21 marca w Wałbrzychu i 22 marca w Gliwicach oraz 19 kwietnia w Toruniu, 21 kwietnia w Sandomierzu i 22 kwietnia w Stalowej Woli – Aleksander Stralcov-Karwacki analizował błędy Rosji w kontekście przesłania Matki Bożej z Fatimy.
• 23 marca we Wrocławiu, 19 kwietnia w Łomży i 24 kwietnia w Krakowie odbyły się spotkania z wiceprezesem Instytutu Ks. Piotra Skargi Arkadiuszem Stelmachem na temat Objawień Fatimskich, połączone z projekcją filmu Fatima – orędzie tragedii czy nadziei.
• 28 marca – w Białymstoku Izabela Stępkowska wygłosiła prelekcję pt. Szczepienia ochronne – fikcja a rzeczywistość.
• 12 kwietnia – w Poznaniu gościł prof. Romuald Szeremietiew. Temat spotkania: Polska w obliczu wojny. Jak się obronić.
• 20 kwietnia – w Warszawie miała miejsce konferencja pt. Wielki misjonarz Wschodu. Ksiądz Piotr Skarga i jego dzieło katolicyzmu na Kresach. Prelekcje wygłosili: prof. KUL Włodzimierz Osadczy – Wizja unii Kościołów ks. Piotra Skargi – koncepcja, historia, tradycja oraz prof. Mieczysław Ryba Katolicyzm w życiu społecznym w ujęciu ks. Piotra Skargi.
• 21 kwietnia w Rybniku i 11 maja – w Warszawie odbyło się spotkanie z Krystianem Kratiukiem, w związku z ukazaniem się jego książki Wyznawcy kompromisów. Kulisy odrzucenia projektu „Stop aborcji”.
• 22 kwietnia w Białymstoku wykład prof. Roberta T. Ptaszka na temat: Islam jako religia totalna połączony z pokazem filmu pt. Nienawiść.
• 27 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim wiceprezes Instytutu Sławomir Skiba wygłosił prelekcję Nadzieja w Fatimie.
Przygotował AK
Dzisiaj prezentujemy Państwu sylwetkę pana Zdzisława Czajki, który wspiera Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi od 2004 roku, a od 2008 roku należy do Apostolatu Fatimy. W listopadzie ubiegłego roku wziął udział w pielgrzymce Apostolatu do Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Oto co nam o sobie opowiedział…
– Urodziłem się w Leżajsku na Podkarpaciu, a ochrzczony zostałem przez ks. Józefa Węgłowskiego w parafii pw. św. Józefa w Tarnawcu koło Leżajska. Potem wyjechałem z rodzicami, Władysławem i Reginą, na Opolszczyznę. Zamieszkaliśmy w Myszowicach, a należeliśmy do parafii pw. Świętej Trójcy w Korfantowie. W dzieciństwie byłem ministrantem i służyłem do Mszy Świętej w małej kapliczce w Myszowicach.
Zaangażowanie w życie Kościoła
– Po zawarciu małżeństwa przeprowadziłem się do swojej obecnej parafii pw. św. Marcina Biskupa w Jasienicy Dolnej, choć uczęszczam do kościoła filialnego pw. św. Mateusza w Mańkowicach. Przez kilka lat należałem wraz z żoną do Żywego Różańca, który teraz już niestety u nas nie istnieje. Poza tym przez 12 lat śpiewałem w chórze parafialnym.
– Kiedyś dostałem od mojego kolegi album poświęcony położonemu niedaleko od Mańkowic Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Szwedzkiej Górce. Nazwa Szwedzka Górka jest związana w obecnością na tych terenach w czasie wojny trzydziestoletniej wojsk szwedzkich. W czasach PRL-u jeździłem tam na coroczną Mszę Świętą z okazji tzw. dnia ludowego.
Obecnie w drugi dzień Zielonych Świątek odbywa się tam Zjazd Rolników.
– Od kilku lat sympatyzuję z Trzecim Zakonem ojców franciszkanów w Nysie. Do tej pory nie złożyłem przyrzeczeń, ale jeżdżę tam co jakiś czas na Msze Święte. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca jest tam odprawiana Msza Święta w intencji powołań do Trzeciego Zakonu świeckich franciszkanów.
Duchowni w rodzinie
– Brat mojego ojca, Jan Czajka, i jego stryj, Wawrzyniec Czajka, byli księżmi. Miło wspominam zwłaszcza ks. Jana, który przez 42 lata, jako proboszcz i kanonik, posługiwał w parafii Świętych Piotra i Pawła w Zagorzycach Dolnych koło Sędziszowa w Małopolsce.
– Moja siostra stryjeczna Lucyna Czajka – siostra Katarzyna – jest zakonnicą w Zgromadzeniu Córek Bożej Miłości. Obecnie pracuje jako nauczycielka w przedszkolu prowadzonym przez swoje zgromadzenie w Wilkowicach koło Bielska-Białej.
Wspieranie Stowarzyszenia
– Dwadzieścia lat temu, wracając z pracy, znalazłem przed wejściem do mieszkania ulotkę informującą o możliwości wspierania Stowarzyszenia i tak się to zaczęło. Od 2005 roku zgromadziłem wszystkie kalendarze „365 dni z Maryją” i mam prawie 100% wydań „Przymierza z Maryją”, nie mówiąc o innych dewocjonaliach, które otrzymałem: figurce Matki Bożej Fatimskiej czy różańcach, zwłaszcza tym wydanym na 100-lecie Objawień Fatimskich.
Pielgrzymka do Fatimy
– Na 20-lecie swojego wspierania Stowarzyszenia zostałem wylosowany na pielgrzymkę do Fatimy. Byłem z tego powodu bardzo szczęśliwy. W Fatimie podobały mi się szczególnie: plac przed bazyliką, droga krzyżowa, domy, w których mieszkały dzieci fatimskie oraz zamki, kościoły i klasztor templariuszy w Tomar. Miło wspominam również to, że podczas pielgrzymki moja żona wylosowała figurkę Matki Bożej Fatimskiej, która była nagrodą za zakupy zrobione w jednym ze sklepów.
– Bardzo dziękuję za pielgrzymkę i pozdrawiam szczególnie całą naszą grupę oraz panią przewodnik, która opiekowała się nami i przekazała nam bardzo dużo wiadomości.
Oprac. JK
Szanowna Redakcjo!
Dziękuję serdecznie za przesłany kalendarz i egzemplarze „Przymierza z Maryją”. Czytam je z ochotą i uwagą „od deski do deski”. Artykuły są wartościowe i ciekawe. Życzę dalszej owocnej pracy w tym zakresie. Wasze kalendarze są przepiękne, wspieram datkiem akcję ich rozprowadzania. Życzę wytrwałości w działalności Stowarzyszenia, wspierając ją na ile mogę niemal od początku powstania organizacji, a mam już prawie 90 lat. Niech Boża Opatrzność czuwa nad Wami.
Stanisława ze Śląskiego
Szczęść Boże!
Dziękuję za prowadzenie tak pięknych i potrzebnych akcji katolickich. W miarę moich możliwości wspieram Was w tym pięknym dziele materialnie i duchowo. Życzę Wam, abyście kontynuowali to dzieło jak najdłużej i niech Was Matka Boża Fatimska ma w Swojej opiece i pomaga Wam w tych trudnych dla naszego kraju czasach. Szczęść Wam Boże!
Tadeusz z Małopolski
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Bardzo dziękuję za przesłane pozdrowienia, upominki oraz pozostałe materiały. Ogromnie ucieszyła mnie informacja, że Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Apostolat Fatimy rozpoczęły kampanię mającą na celu ożywienie kultu św. Antoniego z Padwy. Był on bowiem ukochanym świętym mojej prababci, babci i mamy. Z czasem stał się bardzo bliski i mojemu sercu. Ale nie zawsze tak było. Był taki czas w moim życiu, gdy jako nastolatka miałam do niego wiele żalu. Szczególnie wówczas, gdy widziałam moją ukochaną mamę, stojącą w kościele, pod figurą św. Antoniego i z ufnością modlącą się do niego, a on jej nie pomagał w powrocie do zdrowia i w codziennych troskach. Tak wówczas to widziałam. Przyszedł jednak czas, gdy zrozumiałam, że to obecność tego świętego w życiu mojej mamy sprawiała, że było jej lżej nieść trudy choroby i życia.
Gdy zostałam tercjarką franciszkańską, zapragnęłam, aby w mojej parafii rozwinął się kult św. Antoniego. Żeby wierni mogli z ufnością zawierzać swoje sprawy – często tak bardzo trudne i beznadziejne – Bożemu Cudotwórcy. Aby w ich sercach nigdy nie zaginęła nadzieja Jego wstawiennictwa u Boga i otrzymania skutecznej pomocy. Ta sama nadzieja, jaką żywiła w sercu przez całe życie moja mama. Za każdym razem, gdy wspominam tę historię, to odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że to sam św. Antoni prowadził mnie w działaniach, które miały rozszerzyć jego kult, na chwałę Bożą, w moim parafialnym kościele. Tu muszę dodać, że zostałam tercjarką w kościele, w którym znajduje się figura św. Antoniego, przed którą tak często modliła się moja mama. I to dzięki Ojcom Franciszkanom z tej świątyni mogłam zaangażować się w ożywienie kultu św. Antoniego w moim kościele parafialnym.
Proszę pozwolić, że poniżej krótko opiszę, jak obecnie przedstawia się ten kult w mojej parafii:
W 2000 roku uroczyście powitaliśmy w naszej parafii relikwie św. Antoniego przybyłe prosto z Padwy. W kościele stanęła figura Świętego, obok której jest umieszczony koszyczek z cytatami z kazań św. Antoniego. Tym samym mogą one stanowić formę modlitwy za wstawiennictwem tego Świętego. W każdy wtorek, po Mszy Świętej, odmawiana jest litania do św. Antoniego z Padwy. Każdego 13 czerwca, gdy Kościół obchodzi jego wspomnienie, w intencjach złożonych przez parafian odprawiana jest Msza z poświęceniem chlebków, które później wierni zabierają do domów. Chlebki mają przypominać o chrześcijańskim obowiązku niesienia pomocy potrzebującym i ubogim. Przy figurze umieszczona jest również kasetka na ofiary, które przekazywane są parafialnej Caritas. Tak zebrane pieniądze służą do organizowania różnorakiej pomocy potrzebującym w naszej parafii.
Pozdrawiam Was serdecznie i ufam, że kampania mająca ożywić kult św. Antoniego z Padwy przyniesie liczne duchowe owoce – o co, z całą gorliwością, będę się modliła! Szczęść Boże!
Mariola – Apostołka Fatimy
Szczęść Boże!
Dziękuję bardzo za wszystkie piękne i wartościowe broszurki. Św. Antoni i św. Józef są moimi szczególnymi patronami, chociaż św. Ojciec Pio i św. Jan Paweł II też są moimi wielkimi orędownikami. Dziękuję za Wasze akcje i piękne publikacje. Ja i moja mamusia (91 lat) chętnie dowiadujemy się z nich dużo o życiu świętych, a modlitwy są piękne. Dlatego z całego serca Wam dziękuję. Bóg zapłać za wszystko, co buduje oraz umacnia moją wiarę i miłość do Pana Boga, Jego Syna i naszej Matki.
Grażyna z Torunia
Szanowny Panie Prezesie!
Bardzo dziękuję za niezmierzone wsparcie duchowe, modlitwy oraz wszystkie przesyłki. Wasze kampanie są bardzo szlachetne i potrzebne. Proszę pozwolić, że dam przykład… W zeszłym roku pewnej rodzinie podarowałam kalendarz Maryjny. Od tej pory jej członkowie zaczęli częściej chodzić do kościoła, a ostatnio nawet jeżdżą na pielgrzymki. Nie jest to jedyna rodzina, bo przekazywałam też „Przymierze z Maryją” – zdarzało się, że zostawiałam je na stoliku w przychodni zdrowia. W każdym „Przymierzu…” można znaleźć bardzo ciekawe i pouczające artykuły oraz nowe modlitwy, za co serdecznie dziękuję!
Czas bardzo szybko upływa, już jesteśmy razem od 2009 roku. Mam nadzieję, że dobry Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna pobłogosławią nam i jeszcze dłuższy czas będziemy razem. Choć niestety muszę przyznać, że ostatnio choroby bardzo nękają mnie i mojego męża… Czasem jest mi bardzo ciężko, ale staram się wytrwale modlić i odzyskuję siły. Modlę się też za Was wszystkich codziennie, wypraszając zdrowie, błogosławieństwo Boże we wszystkim oraz opiekę Matki Bożej. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze – zwłaszcza zdrowia, błogosławieństwa Bożego, opieki Najświętszej Maryi Panny oraz darów Ducha Świętego dla Was wszystkich.
Z Panem Bogiem
Irena z Jastrzębia Zdroju
Szczęść Boże!
Wspieram każdą akcję, którą organizuje Wasze Stowarzyszenie ku czci Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Uważam, że są one bardzo potrzebne. Mimo sędziwego wieku, śledzę je na bieżąco. Niech Matuchna Fatimska Wam błogosławi!
Henryk z Tychów