Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
 
Manifestacja prawdziwej religii

Oto procesja w uroczystość Bożego Ciała w małej wiosce. Geniusz malarza porywa nas umiejętnością odzwierciedlenia w sposób szczególny skupienia, uwielbienia i ducha adoracji wszystkich uczestników tej uroczystości. Uderza zwłaszcza odświętność, ale zarazem skromność ubiorów, która niestety dzisiaj już prawie nie istnieje...

Spójrzmy jednak na obraz. Znaczące postacie wioski obecne są w centrum wydarzeń, zaś wybrani trzymają baldachim, pod którym niesiony jest Najświętszy Sakrament. Wszyscy z największą pokorą klęczą przed Panem Jezusem, który wszystkim błogosławi. Dziewczęta w białych sukniach noszą z wielkim nabożeństwem figurę Matki Najświętszej przyozdobioną kwiatami. Wszystko na tym obrazie staje się prawdziwą ucztą dla poszukujących sacrum oczu.

Jakże ta scena kontrastuje z panoszącą się w naszych dniach fałszywą ideą, że wiara należy wyłącznie do sfery prywatności i nie należy jej manifestować publicznie. W rzeczywistości, jak uczy Kościół katolicki, społeczeństwo winno publicznie oddawać cześć Panu Bogu, zaś prawdziwa religia jest potężnym i niezbędnym czynnikiem dla budowania i udoskonalania cywilizacji we właściwym tego słowa znaczeniu. Ta prawdziwa religia manifestuje się również w kulturze ludowej.

Kościół uczy nas, że wraz z przyjściem na ten świat obarczeni jesteśmy niszczącymi skutkami grzechu pierworodnego. Pewien znany działacz katolicki mawiał, że w głębi serca każdej osoby śpi wąż i musimy się starać, aby się nie obudził i nie zaczął podsycać naszych nałogów i przywar, co może doprowadzić do ogromnych spustoszeń tak duchowych, jak i materialnych. Jesteśmy przekonani, że zgodzisz się z nami Drogi Czytelniku, iż takie uroczystości, jak przedstawiona na tym obrazie, stanowią potężną zachętę do praktykowania cnót, które mogą stłumić w naszych duszach złe skłonności i że uroczystości podobne do tych wspomagają formację nie tylko dobrych katolików, ale i dobrych patriotów.

Leonard Przybysz

"Przymierze z Maryją" dociera regularnie do ponad 430 tysięcy osób. Dołącz do grona naszych Przyjaciół i zostań stałym czytelnikiem czasopisma.

NAJNOWSZE WYDANIE:
Królowa Wniebowzięta
Widmo antyklerykalizmu krąży po Polsce… „Tęczowa” koalicja ateistów, neomarksistów, zwolenników swobodnego zabijania nienarodzonych i różnych osobistych wrogów Pana Boga ewidentnie dąży do konfrontacji siłowej z Kościołem.

UWAGA!
Przymierze
z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE
 
1600 lilii dla Fatimskiej Pani
MW

W lipcu ubiegłego roku, pragnąc uczcić Jubileusz 100. rocznicy Objawień w Fatimie, ofiarowaliśmy Matce Bożej w imieniu polskich czcicieli 10 000 białych lilii, by podkreślić Jej czystość, świętość, ale także by wynagrodzić wszelkie zniewagi i bluźnierstwa wyrządzane Niepokalanemu Sercu Maryi.

W zeszłorocznej kampanii wzięło udział ponad 91 000 Polaków - wszyscy odmówili Akt oddania się Niepokalanej ułożony przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.

 

Instytut Ks. Piotra Skargi, zachęcony wielkim odzewem, postanowił umożliwić kolejnym czcicielom ofiarowanie Najświętszej Pannie białych lilii i bezwarunkowe oddanie się Jej opiece.

 

Druga odsłona tej kampanii miała swój finał 27 czerwca bieżącego roku w Fatimie, w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przedstawiciele Instytutu ofiarowali Maryi w imieniu niemal 600 Polaków piękny bukiet 1600 lilii, a do archiwum Fatimskiego Sanktuarium trafił zdobny zwój upamiętniający tegoroczną akcję.

 

 

 

ZOSTAŃ APOSTOŁEM FATIMY!

Nie wahaj się. Powierz Maryi swoje troski i dołącz do Apostolatu Fatimy
dzwoniąc pod numer 12 4234423, wysyłając list na adres Instytutu
bądź też za pośrednictwem strony internetowej www.fatima.pl.


Listy od Przyjaciół