Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
 
Duch chrześcijański i duch pogański wyrażony w architekturze
ORGANIZACJA Narodów Zjednoczonych (ONZ) jest kamieniem węgielnym współ- czesnego świata. Dlatego gmachy przeznaczone na jej siedzibę powinny wyrażać - przez majestat linii i proporcji wysoką funkcję, do spełniania której są przeznaczone.
Nasze zdjęcie na pierwszym planie przedstawia gmach administracyjny ONZ w Nowym Jorku. Mimo jego kolosalnych rozmiarów, zawahalibyśmy się nazwać go pałacem. Jest on rzeczywiście olbrzymi, przytłaczający i kosztował miliony. Ale jego linie są proste, jak linie pudełka od zapałek; są monotonne, nieozdobne i surowe jak linie więzienia. A wygląd tego gmachu jest ponury jak wygląd siedziby dawnego KGB. Wszystko w tej olbrzymiej strukturze betonu, stali i szkła wydaje się być tak wykalkulowane, aby człowiek czuł się przy niej jak mrówka, jak ziarno piasku albo jak atom.

MIDDELBURG jest miasteczkiem w Holandii, które wybudowało sobie ratusz w XV wieku. Nie sposób porównać jego rozmiarów z gmachem ONZ. Nie wahalibyśmy się jednak nazwać go pałacem, ponieważ szlachetność jego linii nie pozwala nam nazwać go inaczej.
Czy jest to jedynie różnica stylów architektury? W literaturze mówi się, że styl jest człowiekiem. W zastosowaniu do architektury można by powiedzieć, że styl jest epoką. Każdy styl jest bowiem rezultatem zespołu tendencji, idei, dążeń i zapatrywań.

Bardziej jeszcze szokującym niż kontrast między dwoma stylami jest kontrast między dwiema mentalnościami, dwiema kulturami - chrześcijańską i neopogańską.


Prof. Plinio Corrěa de Oliveira

Ten artykuł przeczytałeś dzięki ofiarności Darczyńczów. Wesprzyj nas i zostań współtwórcą "Przymierza a Maryją".

NAJNOWSZE WYDANIE:
Królowa Wniebowzięta
Widmo antyklerykalizmu krąży po Polsce… „Tęczowa” koalicja ateistów, neomarksistów, zwolenników swobodnego zabijania nienarodzonych i różnych osobistych wrogów Pana Boga ewidentnie dąży do konfrontacji siłowej z Kościołem.

UWAGA!
Przymierze
z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE
 
1600 lilii dla Fatimskiej Pani
MW

W lipcu ubiegłego roku, pragnąc uczcić Jubileusz 100. rocznicy Objawień w Fatimie, ofiarowaliśmy Matce Bożej w imieniu polskich czcicieli 10 000 białych lilii, by podkreślić Jej czystość, świętość, ale także by wynagrodzić wszelkie zniewagi i bluźnierstwa wyrządzane Niepokalanemu Sercu Maryi.

W zeszłorocznej kampanii wzięło udział ponad 91 000 Polaków - wszyscy odmówili Akt oddania się Niepokalanej ułożony przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.

 

Instytut Ks. Piotra Skargi, zachęcony wielkim odzewem, postanowił umożliwić kolejnym czcicielom ofiarowanie Najświętszej Pannie białych lilii i bezwarunkowe oddanie się Jej opiece.

 

Druga odsłona tej kampanii miała swój finał 27 czerwca bieżącego roku w Fatimie, w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przedstawiciele Instytutu ofiarowali Maryi w imieniu niemal 600 Polaków piękny bukiet 1600 lilii, a do archiwum Fatimskiego Sanktuarium trafił zdobny zwój upamiętniający tegoroczną akcję.

 

 

 

ZOSTAŃ APOSTOŁEM FATIMY!

Nie wahaj się. Powierz Maryi swoje troski i dołącz do Apostolatu Fatimy
dzwoniąc pod numer 12 4234423, wysyłając list na adres Instytutu
bądź też za pośrednictwem strony internetowej www.fatima.pl.


Listy od Przyjaciół