Drodzy Przyjaciele,

Dopiero co nastał nam nowy rok, a już za moment przeżywać będziemy Wielki Post. Szczególny to czas, w którym możemy przyjrzeć się wnikliwiej naszej chrześcijańskiej postawie i dokonać w niej niezbędnych korekt tak, by rzeczywiście być solą ziemi i świadectwem dla świata. Wszak Krew naszego Pana nie darmo została wylana za nas i za wielu…

Dużo niedobrych rzeczy działo się ostatnio wokół naszej Matki – Kościoła. Skandale obyczajowe, problemy doktrynalne, osobliwy flirt niektórych hierarchów z duchem tego świata i wiele innych… To wszystko spowodowało, że wielu wiernych odczuwa niepewność, a nawet zgorszenie. Dlatego w pierwszym tegorocznym numerze „Przymierza z Maryją” postanowiliśmy poświęcić tej tematyce sporo miejsca. Ojciec Jan Strumiłowski z wielką roztropnością wyjaśnia, jaką postawę powinien przyjąć katolik w obliczu różnych niejasnych lub gorszących wydarzeń.

Wielkim problemem współczesnego człowieka (nie tylko młodego) jest samotność. Agnieszka Szymańska, psycholog z Fundacji Auxilium, dokonuje swoistej wiwisekcji tego niepokojącego zjawiska, zwracając jednakże uwagę, że samotność, oprócz ewidentnego zagrożenia dla kondycji psychicznej, może być też dla nas szansą na nawiązanie lub pogłębienie osobistej relacji z Panem Bogiem.

Wielki Post to również czas, by zastanowić się głębiej nad sensem pojęcia „pokora”. W powszechnej opinii, człowiek pokorny to taki, który nie narzuca innym swojego zdania, a nawet pozwala sobą pomiatać, a przy tym nigdy nie skarży się na swój los. Czy w rzeczywistości taka jest istota tej moralnej cnoty? Tym tematem zajął się debiutujący w dziale „Słowo Kapłana” ks. Bartłomiej Wajda.

Zapraszam Was, Drodzy Przyjaciele, zarówno do lektury całego pisma, jak i do dzielenia się tymi bogatymi treściami ze swymi bliźnimi. Dziękuję Wam za wsparcie zarówno finansowe, jak i modlitewne. Dziękuję za każdą dobrą opinię, ale i za słowa krytyki. Wasza reakcja na treści prezentowane w „Przymierzu z Maryją” jest dowodem na to, że to pismo jest Wam niezwykle bliskie.

Życząc owocnej lektury, zachęcam Was, Drodzy Przyjaciele, do jak najlepszego przeżycia Wielkiego Postu poprzez ofiarowanie różnych wyrzeczeń w intencjach Kościoła!

 

W Jezusie i Maryi
Bogusław Bajor
redaktor naczelny

SPIS TREŚCI:
Przymierze z Maryją
134
Listy od Przyjaciół
Nasze kampanie
Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
Zapomniane Prawdy i Wartości
Co mnie trzyma w Kościele?
Lektura duchowa
Pan czeka pojednaj się z Nim!
Strony Maryjne
Matka Boża Budziszyńska
Cudowne wydarzenia
Cud w górach Torcoroma
Problemy
Samotność zagrożenie czy szansa?
Blask Kościoła
Bogactwo zakonów
Historia
Polski męczennik z Łotwy ks. Antoni Juchniewicz
Musica Sacra
Biedny, kto Ciebie nie zna od powicia…
Recenzja
Tradycyjny wykład wiary katolickiej dla dzieci
UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!